Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Końskie

Konecczanie pamiętają o męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki

wtorek, 20 października 2020 11:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Starostwo Powiatowe w Końskich
Weronika Chochoł

W 36. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki wierni zgromadzili się w koneckiej Kolegiacie św. Mikołaja by uczcić pamięć niezłomnego kapłana, kapelana "Solidarności".

Konecczanie postać ks. Jerzego Popiełuszki upamiętniają od 1985 roku. Początkowo były to Msze św. ku pamięci zamordowanego kapłana, następnie w intencji jego beatyfikacji a obecnie w intencji ogłoszenia ks. Popiełuszki świętym. Poniedziałkowe obchody 36. rocznicy śmierci ks. Jerzego rozpoczęło złożenie kwiatów przed upamiętniającą go tablicą na frontonie Kolegiaty św. Mikołaja w Końskich. Następnie sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem proboszcza ks. Andrzeja Zaparta. 

Organizatorem uroczystości jest NZSS "Solidarność" w Końskich. - To był człowiek, który nie dbał o sławę, o chwały, natomiast tak dużo pracował na rzecz drugiego człowieka... Tak skromniutki, atak wspaniały człowiek - mówi Helena Obara - przewodnicząca koneckiej "Solidarności": 

 

- Postać ks. Jerzego Popiełuszki odegrała ogromną rolę w propagowaniu ideałów Solidarności. Jego męczeńska śmierć wstrząsnęła Polską i Polakami, a droga którą podążał powinna być dla nas wszystkich wzorem do naśladowania – podkreśla starosta konecki Grzegorz Piec. 

Na zakończenie uroczystości urodzinowe życzenia dziekanowi ks. Andrzejowi Zapartowi złożyli: Starosta Konecki – Grzegorz Piec, Burmistrz M i G w Końskich – Krzysztof Obratański oraz Przewodnicząca Delegatury struktur koneckiej Solidarności – Helena Obara.

Od dwóch lat decyzją Sejmu 19 października jest Narodowym Dniem Duchownych Niezłomnych. 

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy św. za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu występował w obronie podstawowych praw człowieka i narodu. Równocześnie - zgodnie ze sformułowaną przez św. Pawła zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili związanego księdza do Wisły z tamy koło Włocławka. Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.