Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Mazowsze

Stabilna sytuacja województwa mazowieckiego

poniedziałek, 26 października 2020 19:39 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (geralt)
Weronika Chochoł

Mazowsze utrzymuje solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność finansową - potwierdza to agencja ratingowa Fitch. 

Fitch potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej i w walucie krajowej na poziomie „A-”. Także długoterminowy rating krajowy województwa nie uległ zmianie i pozostaje na poziomie „AAA(pol)”. Ich perspektywa jest stabilna.

Potwierdzenie ratingów oznacza, że Mazowsze utrzymuje solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność finansową.

Fitch potwierdził długoterminowy rating w walucie zagranicznej dla obligacji województwa na poziomie „A-”, a Samodzielny Profil Kredytowy województwa mazowieckiego oceniany jest na „a+”. Oznacza to ocenę średnią dla profilu ryzyka kredytowego województwa oraz wskaźników zadłużenia na średnim poziomie. – Na pierwszy rzut oka rating jest trochę słabszy niż rok temu, ale po dokładnej analizie komunikatu agencji, wynika, że sytuacja nie jest zła. Pamiętajmy, że pandemia wpłynęła na obniżenie wzrostu gospodarczego, co odbiło się na naszych dochodach. Ważne, że utrzymujemy stabilny dla województwa poziom ratingu – podkreśla Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.

Agencja zauważa, że województwo mazowieckie ma najwyższy udział CIT w dochodach. Dodatkowo region jest największym płatnikiem tzw. „janosikowego”. W 2020 r. Mazowsze wpłaci aż 593 mln zł na rzecz wyrównania dochodów innych województw.

Fitch podkreśla również, że województwo mazowieckie jest największym i najbogatszym regionem w Polsce. PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca Mazowsza stanowi 161 proc. średniej krajowej i 67 proc. średniej unijnej. Stopa bezrobocia w województwie mazowieckim na koniec 2019 r. wyniosła 4,4 proc. (krajowa 5,2 proc.).