Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Mazowsze

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

wtorek, 27 października 2020 11:42 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Stworzenie ogrodu botanicznego w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, organizacja spotkania orkiestr dętych w Jedlińsku czy zakup karetek do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego – to przykłady projektów, na które można głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

To pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Po weryfikacji, na karty do głosowania trafiło 107 projektów.

- Jesteśmy województwem, w którym chcielibyśmy, aby obywatele decydowali o różnego rodzaju inwestycjach. Stąd nasza decyzja, aby zabezpieczyć w budżecie na 2021 rok 25 milionów złotych – mówi marszałek Adam Struzik.

W głosowaniu nie ma ograniczeń wiekowych.

- Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Głos w imieniu osoby małoletniej oddaje opiekun prawny - mówi Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego.

Głosowanie na stronie https://bom.mazovia.pl/ potrwa do 16 listopada. Cały proces trwa kilka minut.

Samorząd Mazowsza zachęca do udziału w głosowaniu poprzez kampanię w radiu, telewizji i w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=-1Q2sZn6zWY 

Projekty z regionu radomskiego

Jeśli chodzi o region radomski, to można głosować na 8 projektów w puli subregionalnej. Jednym z nich jest stworzenie muzealnego mini ogrodu botanicznego w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

- Osią tego pomysłu jest takie przekształcenie dziedzińca muzeum, żeby stał się on miejscem organizacji spotkań, imprez cyklicznych, czy koncertów. Przede wszystkim ma to być miejsce edukacji archeologiczno-historyczno-przyrodniczej. Ma temu służyć wyposażenie dziedzińca w infrastrukturę, jak budki lęgowe dla ptaków wyposażone w kamery online. Ciekawą ofertą dla najmłodszych będą makro modele owadów. Zasadniczą osią przekształcenia będzie stworzenie przestrzeni zwanej mini wirydarzem – mówi Marek Słupek, kierownik działu przyrody i pomysłodawca projektu.

Innym zgłoszonym projektem z puli subregionalnej jest „Pielęgnowanie wartości kulturalnych województwa mazowieckiego poprzez wsparcie działań Orkiestry Dętej”. Jest to propozycja z Jedlińska.

- Projekt nasz ma na celu zorganizowanie spotkania orkiestr dętych w gminie Jedlińsk, a także prowadzenie działań edukacyjno-kulturalnych, rozwój artystyczny dzieci i młodzieży, a także integrację środowiska muzycznego. To wszystko na rzecz najmłodszych mieszkańców województwa mazowieckiego – mówi Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

W puli podregionalnej można także głosować na modernizację chodnika przy ul. Piłsudskiego w Pionkach, szkolenia profilaktyczne kierowców w wieku 25-59 lat w zakresie doskonalenia techniki jazdy, profilaktykę próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym 3-5 lat, doposażenie w nowoczesny sprzęt pracowni rentgenografii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, warsztaty „Na musicalovo”, a także projekt „postaw na prawidłowy rozwój najmłodszych mieszkańców naszego regionu”.

Karetki dla szpitala na Józefowie

W puli ogólnowojewódzkiej znalazło się 26 projektów. Jednym z nich jest zakup dwóch karetek transportowych do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

- Są potrzebne – nie tylko podczas epidemii. Dziennie szpital wywozi około 40 osób. Większość transportu to 50 km w jedną stronę. Najważniejszą rzeczą w tych karetkach będzie komfort pacjentów – mówi Łukasz Woźniak, kierownik Zespołu Transportu Sanitarnego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

W sumie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza jest do rozdysponowania 25 mln zł.