Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 listopada 2020

Opoczno

Duże zainteresowanie budżetem obywatelskim w Opocznie

wtorek, 27 października 2020 16:51 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

W ponad 70 gospodarstwach na terenie gminy Opoczno wymienione zostaną stare piece na nowe i ekologiczne źródła ciepła. W audycji Gmina Opoczno na Fali mówiliśmy także o dużym zainteresowaniu budżetem obywatelskim oraz planowanych podwyżkach cen za wywóz śmieci.

W audycji Gmina Opoczno na Fali zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski poinformował o przygotowaniu szkół i placówek gminy do drugiej fali koronawirusa. Przypomniał, że opoczyński samorząd właśnie z myślą o szkołach, urzędzie oraz Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej zakupił w okresie letnim ponad 20 tysięcy rękawic, podobną ilość maseczek jednorazowych oraz fartuchy ochronne i płyny dezynfekcyjne.

Zastępca burmistrza mówił także o zakończonym naborze wniosków na wymianę pieców. Gminna inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. – Ponad 70 osób wymieni stare piece na nowoczesne źródła ciepła ze środków Gminy Opoczno – mówił. Przypomniał równocześnie, że samorząd zarezerwował na ten cel pół miliona złotych. Program rozliczony zostanie jeszcze w tym roku. W tym roku także rozpocznie się budowa ulicy Brzozowej w Opocznie. – To bardzo oczekiwane zadanie przez mieszkańców osiedla Ustronie – mówił Tomasz Łuczkowski. Przypomniał, że na jego realizację gminny samorząd pozyskał blisko 2 mln zł w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Zastępca burmistrza mówił również o zakończonym głosowaniu na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego. – Nasza inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Oddali oni ponad 6700 głosów – mówił. Jak wyjaśnił, wyniki głosowania zaprezentuje podczas piątkowej sesji burmistrz Dariusz Kosno.

Podczas sesji radni zajmą się także m.in. uchwałą w sprawie proponowanej podwyżki cen za odbiór i zagospodarowanie śmieci. Obecnie obowiązujące stawki to 9 zł za śmieci segregowane i 18 zł za niesegregowane. Projekt uchwały zakłada podwyżkę, zgodnie z którą mieszkańcy mieliby płacić za śmieci odpowiednio 15 zł i 30 zł. – To i tak kwoty, które w najbliższej okolicy i w województwie łódzkim należą do najniższych – mówił Tomasz Łuczkowski. Poinformował, że w niedalekim Tomaszowie Mazowieckim mieszkańcy za śmieci segregowane płacą 19,5 zł. Zdalna sesja rozpocznie się o godzinie 9.

Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Łuczkowski, zastępcą burmistrza Opoczna.