Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Mazowsze

Struzik: Chcemy uruchomić 100 mln zł na zakup sprzętu do szpitali. Tysiąc nowych łóżek na Mazowszu

czwartek, 29 października 2020 11:17 / Autor: Michał Kaczor
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Michał Kaczor

- Chcemy uruchomić w najbliższych dniach kolejnych 100 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu, testów i leków – powiedział na konferencji prasowej marszałek Adam Struzik. 

Marszałek Adam Struzik przedstawił dziś na konferencji prasowej sytuację w szpitalach podlegających samorządowi województwa mazowieckiego.

- Dzisiaj rano dostaliśmy informację z wojewódzkiego urzędu o przeznaczeniu 30% miejsc na terenie województwa mazowieckiego dla chorych z COVID-19. To oznacza, że na Mazowszu będziemy musieli zmienić przeznaczenie około 1000 łóżek. Trwają pilne przygotowania do poszerzenia bazy łóżkowej – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

 W Płocku ma powstać tymczasowy szpital na 200 łóżek, ale to nie koniec.

- Wydam polecenie służbowe dyrektorom naszych 26 szpitali, aby wszystkie miejsca w ramach pilnego remontu czy modernizacji, można było przeznaczyć na umieszczenie łóżek szpitalnych – dodał marszałek.

 

Marszałek zadeklarował uruchomienie dodatkowych pieniędzy na wsparcie służby zdrowia.

- Chcemy uruchomić w najbliższych dniach kolejnych 100 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu, testów i leków – powiedział Adam Struzik.

 

Marszałek Adam Struzik powiedział też o trudnej sytuacji kadrowej.

- Przed pandemią mieliśmy niedobory kadrowe, był też deficyt w pewnych specjalnościach. Część naszego personelu wszystkich szpitali jest chora albo na kwarantannie. Niektórzy nie wracają do pracy z powodu powikłań – tłumaczył marszałek.

 

Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w sejmiku, powiedział, że obecna sytuacja wymaga zacieśnienia współpracy między rządem i samorządami.

 

Piotr Kandyba, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej powiedział, że przygotowywane jest wsparcie dla seniorów, którzy potrzebują pomocy w czasie pandemii.

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania przetargu w sprawie posiłków dla seniorów, którzy będą w kwarantannie, potrzebujących i tych, którzy nie będą mogli wychodzić z domów – powiedział Piotr Kandyba.

 

W czasie sesji sejmiku mieli wypowiedzieć się przedstawiciele wojewody oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Ze względu na telekonferencję z premierem, żaden delegat nie wziął udziału w posiedzeniu.

Radni przygotowali propozycję działań związanych z pogarszającą się sytuacją epidemiczną.

  • usprawnienie bezpośredniej komunikacji na poziomie wojewoda-samorządy-szpitale, obejmujące m.in. tworzenie nowych łóżek dla pacjentów z COVID-19,
  • utworzenie dodatkowych szpitali, na wzór szpitali jednoimiennych, dedykowanych pacjentom z COVID-19,
  • wydawanie przez wojewodów decyzji (poleceń) kierujących do pracy personel medyczny w uzgodnieniu z podmiotami leczniczymi,
  • pilne utworzenie izolatoriów w oparciu o zasoby wojskowe,
  • pilne zapewnienie kontenerów medycznych lub środków finansowych pozwalających szpitalom na ich nabycie oraz wprowadzenie obowiązujących z mocą wsteczną zmian w przepisach umożliwiających stawianie kontenerów do pre-triażu i izolacji przy szpitalach, z wyłączeniem obowiązku stosowania przepisów prawa budowlanego i procedur zgłoszeniowych w nim zawartych,
  • wzmocnienie taboru pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego dedykowanego zakażonym pacjentom,
  • zabezpieczenie w kraju leków dla pacjentów z COVID-19, testów na obecność koronawirusa dla pacjentów i pracowników szpitali oraz szczepionek przeciwko grypie dla personelu medycznego.