Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Kozienice

Dyskusja nad finansami gminy w Kozienicach

czwartek, 29 października 2020 15:22 / Autor: Kamil Zapora
fot. UM Kozienice
Kamil Zapora

Dziś obradowali radni miejscy w Kozienicach. Większa część sesji poświęcona była zmianom w uchwale budżetowej na ten rok. Radni dyskutowali o inwestycjach drogowych, pomocy dla szpitala i przedsiębiorców w dobie pandemii.

Radni podjęli dziś uchwały zmieniające budżet gminy na ten rok. Radny Stanisław Kuźnar zwrócił uwagę na ukryty dług gminy Kozienice wynikający z nieopłaconych wykupów gruntów. Burmistrz zauważył jednak, że nie wynika to z opieszałości urzędu miejskiego, a z wycen starostwa za wykupy sprzed kilku lat, które dopiero teraz docierają do gminy:

Przy tej okazji burmistrz wspomniał o planowanych inwestycjach drogowych na terenie gminy:

W okresie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przy urzędzie miejskim ma stanąć sztuczna choinka na wzór takiej jaką możemy od kilku lat oglądać przy Centrum Kulturalno-Artystycznym. Jej koszt to około 70 tysięcy złotych. Radny Mariusz Prawda zadał pytanie, czy nie lepszym przeznaczeniem dla tych pieniędzy byłaby pomoc szpitalowi. O dotychczasowej pomocy dla szpitala przypomniał Piotr Kozłowski:

Z obecnym budżetem nie do końca zgadzał się również radny Igor Czerwiński, który uważa, że 200 tysięcy złotych pomocy dla przedsiębiorców przy 200-milionowym budżecie gminy to za mało. Burmistrz zaznaczył, że pomoc gminna może zawierać się tylko w określonych prawnie ramach:

Mariusz Prawda zaproponował, żeby szukać innych form pomocy przedsiębiorcom:

Burmistrz Kozłowski zauważył, że niektórzy przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej otrzymali kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych, których nie będą musieli zwracać w przypadku utrzymania miejsc pracy. Ponadto jedną z uchwał rozpatrywanych dziś przez radnych była właśnie precyzująca zakres zwolnień z podatku od nieruchomości.