Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Sebastian Pelczar, biskup
Dziś jest: Wtorek, 19 stycznia 2021

Kozienice

Janików w rocznicę zbrodniczego czynu

niedziela, 08 listopada 2020 11:30 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Zginęli, bo byli Polakami. Minęło 77 lat od niemieckiej zbrodni na mieszkańcach Janikowa w gminie Kozienice. 3 listopada 1943 roku 16 mieszkańców wsi zostało zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta. Współcześni nie zapominają o ich ofierze.

Dzień 3 listopada 1943 roku nazywany jest przez mieszkańców Janikowa czarną środą. Jak tłumaczy Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, to właśnie wtedy Niemcy zadali straszliwy cios lokalnej społeczności:

Jedak nie był to koniec kaźni wsi:

Czym mieszkańcy „zasłużyli” sobie na taki los?

Mimo upływających lat pamięć o tragicznych wydarzeniach trwa wśród żyjących. Mówi sołtys Janikowa Artur Gac:

Z powodu trwającej pandemii i obowiązujących obostrzeń tegoroczne obchody, które zorganizowano w niedzielę 8 listopada, nie mogły przyjąć tak uroczystego charakteru jak w poprzednich latach. Jednak tak jak zawsze rozpoczęły się mszą świętą w kościele Św. Maksymiliana Kolbego w Janikowie. Homilię wygłosił ks. biskup Henryk Tomasik:

W 2017 roku w Janikowie odsłonięto pamiątkową tablicę w miejscu gdzie prawie 80 lat temu rozlała się krew niewinnych. Są na niej wymienieni nie tylko zamordowani w 1943, ale wszyscy mieszkańcy wsi, którzy zginęli lub zaginęli na skutek działań wojennych w latach 1939-45.

Przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy pomniku.