Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

REGION

Samorząd Mazowsza walczy z depresją wśród dzieci i młodzieży

poniedziałek, 09 listopada 2020 12:21 / Autor: Monika Nowakowska
foto: wikipedia
Monika Nowakowska

Samorząd Mazowsza walczy z depresją wśród dzieci i młodzieży - aż 11 tys. uczniów z terenu całego województwa będzie spotykać się i pracować ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego i psychiatrii.

Dzieci i młodzież to grupa, która coraz częściej doświadcza zaburzeń depresyjnych.Szacuje się, że doświadcza ich 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym powyżej 2 i 3 roku życia, a wśród dzieci w wieku 6-12 lat – 2 proc. U 30-75 proc. dzieci i młodzieży rozpoznawane są jednocześnie zaburzenia lękowe. Problem jest duży i co najgorsze narasta - mówi psycholog Agnieszka Siczek:

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych należących do grupy zaburzeń afektywnych. Zdarza się, że nieleczona może prowadzić do myśli samobójczych:

Wpływ na nasz stan emocjonalny może mieć także, zdaniem specjalistów, pandemia koronawirusa. - Zdalna nauka i odizolowanie od reszty rówieśników też robi swoje - mówi dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej Włodzimierz Wolski:

Z pomocą rusza samorząd woj. mazowieckiego, który chce objąć opieką grupę ponad 11 tysięcy dzieci i młodzieży na Mazowszu. Profilaktyką depresji wśród młodzieży zajmie sie 8 instytucji - mówi marszałek Adam Struzik:

– Chcemy pokazać młodzieży z naszego regionu, że depresja jest powszechnym problemem i dotyka ich rówieśników na całym świecie. Dzięki wiedzy i wzmożonej czujności, mogą pomóc sobie, ale też uratować życie swoich koleżanek i kolegów – mówi marszałek.

Działania edukacyjne zrealizuje m.in. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Jego prezes, Michał Stelmański podkreśla, że działania podejmowane przez samorząd Mazowsza, to wyciągnięcie pomocnej dłoni do młodych ludzi, którzy nie mogą liczyć na państwową służbę zdrowia:

– Sytuacja jest bardzo trudna m.in. z powodu niedokończenia reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży. Dodatkową barierą w diagnozowaniu dzieci z depresją jest epidemia, która w pierwszym etapie zamknęła dzieci z depresją w domach, później był chwila rozprężenia i teraz znowu uczą się zdalnie. Sytuacja epidemiologiczna nie pomaga, bo z jednej strony trzeba leczyć dzieci, z drugiej strony jest strach rodziców przed zarażaniem się dzieci w poradniach czy oddziałach dziennych. Niestety, obserwujemy też przepełnienie oddziałów psychiatrycznych. Obecnie mamy dwa oddziały psychiatryczne stacjonarne dla dzieci, z których jeden w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostanie przekształcony na covidowy oddział psychiatryczny. To w rezultacie spowoduje, że pozostanie tylko jeden oddział psychiatryczny dla dzieci w zasadzie na dwa województwa – mazowieckie i podlaskie - mówi.

W zajęciach wezmą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Przeprowadzą je doświadczeni psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy. Spotkania składać się będą z dwóch modułów. Pierwszy dotyczy depresji, drugi – samobójstw. Wśród omawianych zagadnień są m.in. rodzaje, objawy i leczenie depresji, motywy samobójstw, rozpoznawanie zachowań charakterystycznych dla osób planujących samobójstwo oraz skala obydwu problemów.

Objawami depresji u dzieci i młodzieży są:

- smutek, przygnębienie, płaczliwość;

- zobojętnienie, apatia, zmniejszenie, a nawet utrata zdolności do przeżywania radości;

- poczucie znudzenia, zniechęcenia;

- wycofanie się z życia towarzyskiego, ograniczenie kontaktu z rówieśnikami,

- nadmierna reakcja na uwagi, krytykę – dziecko reaguje rozpaczą lub dużą złością nawet, gdy zwróci mu się uwagę w bardzo delikatny sposób i dotyczy ona błahej sprawy,

- depresyjne myślenie („wszystko jest bez sensu”, „i tak nic mi się nie uda”), niska samoocena („jestem beznadziejny/a, gorszy/a, nieatrakcyjny/a, głupi/a”); nieproporcjonalnie pesymistyczna ocena rzeczywistości, własnych możliwości, przyszłości,

- poczucie bycia bezużytecznym, niepotrzebnym;

- uczucie niepokoju, napięcia wewnętrznego;

- podejmowanie impulsywnych, nieprzemyślanych działań;

- działania autoagresywne, np.: samookaleczenia, rozmyślne zadawanie sobie bólu, zażywanie w nadmiarze leków w celu „zatrucia się”,

- myśli rezygnacyjne, fantazje na temat śmierci- myśli samobójcze

W 2019 r. w województwie mazowieckim udzielonych zostało ponad 5 tys. porad związanych z zaburzeniami nastroju oraz ponad 18,5 tys. porad dotyczących zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem i postacią somatyczną.