Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Michał Kozal, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Czarna
Dziś jest: Poniedziałek, 14 czerwca 2021

Mazowsze

O seniorach i dla seniorów

sobota, 14 listopada 2020 13:01 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (un-perfekt)
Weronika Chochoł

20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora. To dobry moment na zwrócenie uwagi na sytuację osób starszych, ich potrzeby i problemy. 

Proces starzenia się społeczeństw jest widoczny w całej Unii Europejskiej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce, w tym na Mazowszu nieustająco się pogłębia. W ubiegłym roku tzw. wskaźnik starości demograficznej (określający udział osób starszych w ogólnej liczbie ludności) dla województwa mazowieckiego wyniósł 18,1 proc., podczas gdy rok wcześniej – 17,7 proc.

- Tak naprawdę osoby starsze powinny być w centrum naszej uwagi nie tylko w tym dniu, ale właściwie tak na co dzień - zwłaszcza w tym trudnym czasie trwającej pandemii - mówi Elżbieta Lanc - członek zarządu województwa mazowieckiego i składa życzenia wszystkim seniorom: 

- Działania wielu starszych osób ograniczyła najpierw wiosną, a teraz ponownie jesienią pandemia wirusa COVID-19. To właśnie ci najbardziej aktywni mocno odczuwają zamknięcie w domach. Nie odbywa się wiele zajęć, w których na co dzień brali udział. Część inicjatyw przeniosła się do przestrzeni internetowej, ale nie wszyscy są w stanie z tego korzystać - zauważa Hanna Maliszewska - Rzeczniczka Prasowa Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej i dodaje: - Na Mazowszu nie brakuje organizacji, które dzięki wsparciu z budżetu województwa, prowadzą nie tylko zajęcia aktywizujące osoby starsze, ale też wsparcie w postaci organizacji wolontariatu czy prowadzeniu telefonów zaufania.

O szczegółach świadczonej seniorom pomocy w ramach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przeczytać można tutaj