Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

Końskie

250 testów dziennie

wtorek, 17 listopada 2020 11:07 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Marcin Prejs

To tu wykonywane są testy na obecność koronawirusa m.in. dla szpitala w Końskich. Laboratorium Wirusologii Molekularnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii rozpoczęło działalność pod koniec kwietnia. Dziennie wykonuje już około 250 testów.

Laboratorium, które ruszyło pod koniec kwietnia, wykonuje badania na potrzeby pacjentów i pracowników Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz szpitali - MSWiA w Kielcach, św. Łukasza w Końskich i lecznicy w Opatowie. Badane są tu wymazy pobierane z nosa i gardła od pacjentów przed przyjęciem ich do leczenia stacjonarnego oraz przed rozpoczęciem chemioterapii. Diagnozowani są także pacjenci i pracownicy szpitali, którzy mieli kontakt z zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 lub mają objawy infekcji.

Uruchomienie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii pracowni do wykonywania testów na obecność koronawirusa możliwe było dzięki wsparciu ze środków unijnych w wysokości 1 mln 552 tys. zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Dzięki temu dofinansowaniu zakupiono wyposażenie laboratorium: dwa aparaty do izolacji wirusowego RNA, dwie komory laminarne do przeprowadzania izolacji RNA, cztery aparaty do real time PCR do wykrywania wirusa, trzy komputery, wirówki oraz zamrażarkę na -80 st C. Pracownia czeka jeszcze na stację pipetującą i zamrażarkę na -20 st. C.

Na potrzeby Laboratorium Wirusologii Molekularnej zaadaptowane zostały osobne pomieszczenia wyposażone w system śluz oraz urządzeń filtrujących i dezynfekujących powietrze w pracy ciągłej. Laboratorium zostało wyposażone także w komory laminarne i system zabezpieczeń pozwalający na pracę z materiałem zakaźnym (aerozolem). – Diagnostyka oparta na najwyższych standardach ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa epidemicznego w placówkach służby zdrowia. Priorytetem jest ograniczenie szerzenia się wirusa, izolacja osób chorych i przerwanie łańcucha zakażeń – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Zakład Diagnostyki Molekularnej od początku działalności wykonał już ponad 15 tys. testów. Ponad tysiąc (dokładnie 1101) okazało się dodatnich. Początkowo badano tu ok. 50 próbek dziennie, obecnie liczba ta wzrosła do 200-250. Wykonywane są tu testy molekularne (genetyczne) na obecność wirusa SARS CoV-2, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia.