Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

REGION

Odblaski ratują życie!

czwartek, 19 listopada 2020 14:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Najkrótszy dzień w roku dopiero za miesiąc, ale już teraz słońce zachodzi przed godziną 16:00. Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń – to właśnie w tym okresie dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Jest jednak sposób, żeby uchronić się przed tragedią – trzeba nosić elementy odblaskowe!

Z analiz przeprowadzonych przez Komendę Powiatową Policji w Kozienicach wynika, że szczególnie niebezpieczną porą roku dla pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego jest okres jesienno-zimowy. - Wtedy szybciej zapada zmrok oraz częściej występują opady atmosferyczne ograniczające widoczność kierującym – wyjaśnia asp. Ilona Tarczyńska z kozienickiej policji:

Od początku roku na terenie powiatu kozienickiego doszło do 56 wypadków drogowych i 388 kolizji z czego 7 zdarzeń to wypadki ze skutkiem śmiertelnym, w których udział brali niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Asp. Tarczyńska mówi o najczęstszych grzechach popełnianych przez pieszych:

Z drugiej strony są zasady, które powinien wziąć sobie do serca każdy z nas:

Niech przestrogą dla nas będzie również to, że noszenie elementów odblaskowych regulowane jest przez odpowiednie przepisy. Za niestosowanie się do nich grożą kary:

Policjanci cały czas promują noszenie odblasków poprzez szereg akcji edukacyjnych:

Co roku w Kozienicach dużą popularnością cieszy się akcja „Odblaskowa Choinka”:

Nośmy odblaski, nawet nieduże, ale widoczne dla kierowców, ponieważ dosłownie, mogą nam one uratować życie.