Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Tomasz z Akwinu, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Czwartek, 28 stycznia 2021

REGION

Trzy projekty kolejowe z naszego regionu z szansą na realizację

wtorek, 24 listopada 2020 14:16 / Autor: Kamil Zapora
foto: plk-sa.pl
Kamil Zapora

Projekty złożone przez Gminę Grójec, Gminę Kozienice i Województwo Świętokrzyskie dostały się do II etapu programu Kolej +. Nie jest to jeszcze gwarancja ich realizacji.

Na dzisiejszej wideokonferencji z udziałem m.in. wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela i prezesa PKP PLK Ireneusza Merchel, poinformowano, że aż pięć na sześć (79 z 96) złożonych projektów do programu Kolej Plus przeszło do kolejnego etapu. Na realizację wszystkich projektów trzeba 30 mld złotych. Obecnie budżet programu to 6,5 mld złotych, zdecydowana większość propozycji nie zostanie więc zrealizowana.

Mimo to samorządy mają nadzieję i przygotowują się do II etapu, który polega na opracowaniu wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. - Wiemy, że będzie ciężko, ale biorąc pod uwagę, że jest to program wieloletni mam nadzieję na realizację naszego projektu w dalszej perspektywie - mówi burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Projekt Gminy Kozienice zakłada likwidację regionalnego wykluczenia komunikacyjnego i zbudowania linii kolejowej do Warki.

Do drugiego etapu programu zakwalifikował się także grójecki projekt budowy linii kolejowej Warszawa-Grójec, a także świętokrzyski projekt modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki -Skarżysko Kamienna.