Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

Mazowsze

25 listopada - Święto Kolejarza

wtorek, 24 listopada 2020 18:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Koleje Mazowieckie
Elżbieta Warchoł

25 listopada ze szczególną atencją myślimy o ludziach, którzy dbają o to, byśmy codziennie mogli bezpiecznie dojechać do pracy, szkół, do naszych najbliższych i w celu załatwienia naszych codziennych obowiązków. Spora część z tych osób nie jest dla nas widoczna, ale bez nich pociągi po prostu nie mogłyby jeździć.

Trzy osoby na zmianie, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, nadzoruje ruch średnio 800 pociągów Kolei Mazowieckich, każdego dnia wyjeżdżających na tory Mazowsza. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas prowadzenia ruchu kolejowego, a także sprawne redukowanie negatywnych skutków wszelkich zakłóceń wpływających na realizację założonego rozkładu jazdy we współpracy z zarządcą infrastruktury. To dyspozytorzy. Dla podróżnych niewidoczni, ale to właśnie oni dbają o ich bezpieczeństwo, nieustannie nadzorując ruch pociągów i skutecznie zarządzając sytuacjami kryzysowymi - mówi Donata Nowakowska, rzecznik prasowy „Kolei Mazowieckich – KM” sp. z o.o. Dyspozytorzy organizują także zastępczą komunikację autobusową, gdy pociąg z różnych przyczyn nie może kontynuować jazdy. Redukują opóźnienia zgodnie z zasadami techniki ruchu kolejowego, gdy wystąpią ograniczenia w możliwości korzystania z linii kolejowych. Każdy dyżur w Dyspozyturze jest inny. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie dzień. Pomimo wielu procedur, które pomagają zarządzać utrudnieniami w ruchu pociągów, zdarzają się sytuacje nigdy dotąd niespotykane i nietypowe. Dlatego w tej służbie niezmiernie są ważne, oprócz dużej wiedzy ogólnokolejowej, takie umiejętności jak: pomysłowość, skuteczność i umiejętność pracy w zespole. Ponadto trzeba być bardzo odpornym na stres - zaznacza Donata Nowakowska, rzecznik KM. W Dyspozyturze Spółki zatrudnionych jest szesnastu dyspozytorów: pięć pań i jedenastu panów. Niektórzy z nich pracują już ponad 20, 30 a nawet ponad 40 lat na kolei. Mimo że ta służba nie jest łatwa, większość z dyspozytorów nie wyobraża sobie siebie w innej pracy.

- Może to zasługa adrenaliny i tej niesamowitej atmosfery. Każda służba jest inna i niepowtarzalna. Cieszę się, że współpracuję nie tylko z wybitnymi fachowcami, ale także świetnymi osobami, z którymi także po służbie jesteśmy kolejową rodziną - mówi Jolanta Drewnik, dyspozytor KM. Dodatkowo ich pracę wspierają Dyspozytorzy Sekcji, którzy dbają o zapewnienie odpowiedniej obsady drużyn pociągowych, nadzorują wykonywane przez nich obowiązki, reagują na wszelkie nietypowe sytuacje, a to wszystko po to, aby pasażer w codziennej podróży czuł się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie dotarł do celu - wyjaśnia Donata Nowakowska. Wszystkim Kolejarzom, także tym niewidocznym, z okazji Święta Kolejarza składamy najserdeczniejsze życzenia.