Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

REGION

Dwunasty Bielik wylądował w Dęblinie

środa, 25 listopada 2020 10:01 / Autor: Michał Kaczor
fot. Ewa Złotnicka
Michał Kaczor

W 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie wylądował dwunasty M-346 Bielik. Będzie on służył do szkolenia pilotów samolotów odrzutowych.

To czwarty w tym roku i dwunasty w ogóle samolot typu M-346, który wylądował w bazie w Dęblinie. Będzie on wykorzystywany w ramach Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego AJT (Advanced Jet Trainer). To najnowocześniejszy system kształcenia pilotów samolotów odrzutowych, jaki obecnie jest dostępny na świecie.

- Główny element systemu to samoloty M-346, jak również wsparcie technologiczne, części zamienne, zaawansowane technologicznie symulatory lotu umożliwiające m.in. ćwiczenie i postępowanie załóg w sytuacjach awaryjnych. System obejmuje także wyposażenie dydaktyczne, sprzęt obsługi naziemnej, dokumentację oraz informatyczny system wsparcia eksploatacji. Włoskie samoloty szkolno-treningowe M-346 zostały zakupione przez Polskę jako nowy odrzutowy samolot szkolny, który zastąpił w szkoleniu pilotów samolotów odrzutowych na TS-11 Iskra – mówi por. Ewa Złotnicka z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Umowa na zakup ośmiu Bielików została podpisana w 2014 roku. Poza maszynami szkolnymi, produkowanymi przez koncern Leonardo, Polska kupiła cały system szkolenia zaawansowanego, pakiet logistyczny oraz najnowszej klasy symulatory.

W 2018 roku Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o zamówieniu kolejnych czterech samolotów,  z możliwością poszerzenia tego pakietu o dodatkowe cztery maszyny.

Decyzja ta sprawia,  że 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego do końca października 2022 roku będzie posiadać na swoim wyposażeniu 16 samolotów M-346 Bielik.