Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

Mazowsze

Wszystkie projekty z regionu radomskiego zostaną zrealizowane!

środa, 25 listopada 2020 12:22 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W puli ogólnowojewódzkiej najwięcej głosów zdobył projekt Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, a w podregionalnej utworzenie mini ogrodu botanicznego w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Warto podkreślić, że wszystkie propozycje z regionu radomskiego zostaną zrealizowane w ramach BOM.

Konferencja, na której zostały przedstawione zwycięskie projekty odbyła się on-line, podobnie jak całe głosowanie. Na propozycje złożone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można było głosować do 17 listopada.

- Założyliśmy na początku bieżącego roku, że śladem dużych miast wejdziemy w projekt pt. Budżet Obywatelski Mazowsza. Chodziło nam o to, żeby upodmiotowić obywateli naszego województwa, żeby mogli decydować o części inwestycji o charakterze ogólnowojewódzkich, ale też projektach subregionalnych. Zarezerwowaliśmy na ten cel 25 mln zł – mówi marszałek Adam Struzik.

W głosowaniu wzięło udział prawie 38 tysięcy osób.

- Najbardziej aktywni byli mieszkańcy w podregionie warszawskim wschodnim – 27% oddanych głosów, następnie w podregionie warszawskim zachodnim – 21% oddanych głosów. Mniej więcej na tym samym poziomie plasowały się głosy oddawane w podregionie miasta stołecznego Warszawy, podregionie ostrołęckim, radomskim i płockim - mówi Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego.

W puli ogólnowojewódzkiej znalazło się 26 projektów i 9 z nich zostanie zrealizowanych. Najwięcej głosów (4084) uzyskał projekt Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, który zakłada zakup dwóch karetek transportowych.

- Gdy dowiedziałam się, że rusza projekt Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, to od razu pomyślałam o naszym szpitalu. Od początku pandemii obserwowałam ile ludzi pomaga szpitalowi i pomyślałam, że i ja chciałabym dołożyć swoją cegiełkę - mówi Katarzyna Wojtysiak, autorka projektu szpitala na Józefowie.

Jeśli chodzi o region radomski, to zostaną zrealizowane wszystkie zgłoszone projekty. Najwięcej głosów uzyskała propozycja Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, która dotyczy utworzenia mini ogrodu botanicznego.

- Jestem zbudowany, że ten pomysł wywołał takie poruszenie wśród społeczności lokalnej. Czuję się zobowiązany, żeby nie zawieść oczekiwań. Mam nadzieję, że to miejsce, które powstanie, wpisze się w mapę kulturalną Radomia i całego województwa – mówi Marek Słupek, pomysłodawca.

Zrealizowane zostaną także projekty dotyczące wsparcia orkiestry dętej w Jedlińsku, modernizacji chodnika przy ul. Piłsudskiego w Pionkach, organizacji szkoleń dla kierowców w wieku 25-59 lat, profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym, doposażenia pracowni rentgenografii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, organizacji warsztatów „Na musicalovo”, a także projekt „postaw na prawidłowy rozwój najmłodszych mieszkańców naszego regionu”.

Władze Mazowsza zapewniają, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja BOM.