Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Agnieszka, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 21 stycznia 2021

REGION

17 mld zł na przetargi kolejowe. Niektóre z nich w regionie radomskim

czwartek, 26 listopada 2020 17:30 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają, że do końca 2021 roku ogłoszą przetargi na roboty budowlane o wartości ponad 17 mld zł. Wśród nich są inwestycje w regionie radomskim.

Przetargi pozwolą na realizację inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego oraz projektów planowanych już z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021 – 2027.

– Przedstawienie dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe  listy planowanych do ogłoszenia postępowań przetargowych do końca 2021 roku, to krok bardzo ważny i oczekiwany przez kolejową branżę budowlaną. Działanie PLK pozwoli zachować ciągłość procesu inwestycyjnego oraz utrzymać obecne ceny w postępowaniach przetargowych. Cieszę się, że Krajowy Program Kolejowy jest realizowany bez zakłóceń, a skala inwestycji kolejowych rośnie z roku na rok. Każda kolejna inwestycja przybliża nas do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Polskie Linie Kolejowe zapowiadają, że jeszcze w tym roku  i przyszłym roku ogłoszą co najmniej 60 przetargów na kwotę około 17 mld zł.

– Planowane do ogłoszenia do końca 2021 roku postępowania o wartości ponad 17 mld zł stanowią kontynuację Krajowego Programu Kolejowego oraz dotyczą projektów już z nowej perspektywy na lata 2021 – 2027 i prac utrzymaniowych. Konsekwentna realizacja inwestycji przez PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnia stabilność na rynku kolejowym oraz sprzyja rozwojowi gospodarki. Ogłoszenie około 400 postępowań pozwoli na podjęcie prac przez duże firmy oraz mniejsze regionalne przedsiębiorstwa – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

W wykazie przetargów z Krajowego Programu Kolejowego i Nowej Perspektywy jest kilka inwestycji w regionie radomskim. Na ten rok zaplanowane jest ogłoszenie postępowania na wymianę sieci trakcyjnej na szlaku Drzewica-Przysucha,  w I półroczu 2021 roku na roboty budowlane obejmujące system sterowania pociągiem na linii Warka – Radom, a także budowę peronu przy wiadukcie przy ul. Żeromskiego w Radomiu.

Pełny wykaz z Krajowego Programu Kolejowego i Nowej Perspektywy znajdziecie TUTAJ.

Wśród prac remontowych i utrzymaniowych znajdziemy m.in. remont mostu na linii kolejowej nr 26 (Radom – Łuków), konserwację obiektów na linii nr 22 (Tomaszów Mazowiecki – Radom), remont nastawni stacji Radom Krychnowice, likwidację budynku nastawni stacji Radom Wschodni, czy wymianę sieci trakcyjnej na szlaku Pionki-Jedlnia.

Pełny wykaz prac remontowych i utrzymaniowych znajdziecie TUTAJ.