Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Tomasz z Akwinu, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Czwartek, 28 stycznia 2021

Radomskie

Najcenniejsze drewno z radomskich lasów zostało sprzedane

czwartek, 03 grudnia 2020 09:34 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Najcenniejsze pod względem jakości drewno wystawiono do sprzedaży w Nadleśnictwie Włoszczowa. Sprzedano 350 metrów sześciennych najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów. Oferty złożyło 7 podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru oraz stolarki i ekskluzywnych mebli, a także gontów (modrzew). Sprzedano 100% oferowanego surowca dębowego i modrzewiowego.

Podobnie jak w poprzednich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy poszukiwany przez firmy zajmujące się produkcją wysokiej jakości oklein. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski.

Rekordowy dąb pochodził z lasów Nadleśnictwa Pińczów, za metr sześcienny zapłacono aż 3 430 zł (8 849 zł za sztukę o długości 6,90 m i średnicy 69 cm). Charakteryzował się on szczególną barwą drewna, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem, przy odpowiedniej długości kłody.

Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły. Łącznie sprzedano 233 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 2 291 zł.

Tradycyjnie dobrze sprzedała się olcha – tym razem 70 m3, w tym pochodząca z Nadleśnictwa Włoszczowa, które jest pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji. Olcha z tamtejszego nadleśnictwa odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Najwyższą cenę jednostkową za 1 m3 zaoferowano za los nr 201 (dł. 9 m, śr. 44 cm) i 246 (dł. 3,5 m, śr. 47 cm) drewna z Nadleśnictwa Włoszczowa, tj. 1 077 zł za m3. Za surowiec olchowy uzyskano średnią cenę 682 zł/m³. Modrzew wystawiło Nadleśnictwo Suchedniów. Uzyskano średnią cenę 1 412 zł/m3.

- Doświadczenia z submisji są pozytywne – leśników cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu potrafią wyprodukować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej. Drewno jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który posiada 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, produkcji podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych - powiedziała Dorota Włosowska, Specjalista Służby Leśnej w Zespole ds. Promocji i Mediów.

RDLP w Radomiu ugruntowała swoje miejsce w kalendarium submisji Lasów Państwowych. Organizowana jest jesienią, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. W roku poprzedzającym wydarzenie spośród drzew przeznaczonych do wycinki wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości.

Warte podkreślenia w tegorocznej submisji jest to, że dobrym kierunkiem jest specjalizacja w kierunku wyselekcjonowanego dębu, który jest poszukiwany przez nabywców. Kolejne spostrzeżenie dotyczy potwierdzenia marki, jaką jest olcha włoszczowska i ugruntowana pozycja modrzewia. Nie byłoby jednak efektów gdyby nie wspólny wysiłek wszystkich pracowników zaangażowanych w submisję, w tym brakarza regionalnego.