Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

REGION

Podpisana umowa na budowę obwodnicy Lipska

czwartek, 10 grudnia 2020 14:58 / Autor: Michał Kaczor
fot. GDDKiA
Michał Kaczor

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę obwodnicy Lipska. To jedna z dróg, która powstanie w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

Obwodnica Lipska to jedna z dziewięciu mazowieckich obwodnic, które powstaną w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Inwestycję wykona firma Budimex.

Inwestycje drogowe nie tylko wpływają na rozwój miast i regionów, ale także poprawiają jakość życia ich mieszkańców. Dlatego kontynuujemy działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i przepustowości sieci dróg krajowych. Dzisiaj rozpoczyna się nowy etap realizacji zainicjowanego w tym roku Programu budowy 100 obwodnic. Już niebawem ogłosimy wykonawców kolejnych 9 inwestycji, które obecnie są w przetargu. Ich łączna długość to 79,6 km, a wartość 1,8 mld zł. - mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

Trasa o długości 6,4 km powstanie w ciągu drogi krajowej nr 74 po zachodniej stronie Lipska. Początek obwodnicy planowany jest około 350 m na północ od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 754, koniec około 500 m od nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 747. 

Obwodnica w założeniu ma wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i odciąży układ komunikacyjny.

Wartość umowy to prawie 110 mln zł. Obwodnica ma być wybudowana w ciągu 35 miesięcy od daty zawarcia umowy. Zakończenie prac przewidywane jest na II kwartał 2024 roku.