Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Końskie

Unijne wsparcie na walkę z rakiem

wtorek, 22 grudnia 2020 16:07 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Marcin Prejs

Prawie 19 tys. kobiet skorzysta z badań profilaktycznych w kierunku raka piersi lub szyjki macicy. Będzie to możliwe dzięki czterem nowym projektom RPO przygotowanym przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Na realizację projektów ŚCO wyda ponad 5 mln zł z funduszy unijnych. Za te pieniądze przeprowadzi także kampanie promocyjne i szereg działań edukacyjno - informacyjnych. Są one potrzebne, bo wciąż niewielki odsetek kobiet korzysta w regionie świętokrzyskim z przysługujących im bezpłatnych badań finansowanych przez NFZ. Na bezpłatne badania mammograficzne w regionie świętokrzyskim zgłasza się około 35 procent uprawnionych pań. – W przypadku cytologii ten odsetek wynosi około 20 procent. To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę, o jak ważnych badaniach mówimy. W innych krajach europejskich z cytologii korzysta dużo więcej pań, w Wielkiej Brytanii to 78 procent, zaś w Szwecji 90 procent. Dlatego potrzebujemy takich projektów, które skutecznie zachęcą mieszkanki naszego regionu do zadbania o swoje zdrowie. Temu posłużą zaplanowane w projektach Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, szeroko zakrojone działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne. Będą one formą odpowiedzi na obawy wielu kobiet, bo z ankiet, przeprowadzonych przez ŚCO wynika, że panie często myślą stereotypowo: „będą kolejki”, „nikt się mną nie zajmie”, „nie mam na to czasu”, „lepiej nie wiedzieć”. Ponadto w projektach zaplanowano szereg ułatwień dla pań, które zdecydują się skorzystać z badań. To np. bezpłatny transport albo możliwość badania w mobilnym punktach. Przewidujemy, że dzięki tym zachętom i ułatwieniom z badań skorzysta co najmniej 18,7 tys. mieszkanek naszego województwa – powiedziała wicemarszałek Renata Janik, podczas oficjalnego podpisania umów na dofinansowanie projektów.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii, wraz z partnerami, będzie realizowało jednocześnie cztery projekty, które rozpoczną się w marcu 2021 r., a zakończą w czerwcu 2023 r. – Dwa projekty dotyczące profilaktyki raka piersi będą realizowane w subregionach północnym oraz południowym woj. świętokrzyskiego. Kolejne dwa skoncentrowane na profilaktyce raka szyjki macicy również będą realizowane w dwóch częściach województwa. Te cztery projekty złożą się na kompleksowy program, wspierający zdrowie pań z naszego regionu – poinformował marszałek Andrzej Bętkowski.

Dla pań, które zdecydują się zgłosić na badania (ich koszt ponosi NFZ), przewidziano szereg zachęt i ułatwień. Będzie to m. in. infolinia, przez którą będzie można zdobyć informacje nt. szczegółów badania oraz ustalić dogodny czas i miejsce jego wykonania. Panie będą mogły także skorzystać z indywidualnych konsultacji dotyczących badań. Część pań nie decyduje się na skorzystanie z badań ze względu na rodzinne zobowiązania, takie jak np. opieka nad chorym członkiem rodziny czy seniorem. Dlatego w projektach przewidziano zapewnienie na czas badań bezpłatnej opieki nad osobą niesamodzielną, będącą na co dzień pod opieką uczestniczki projektu.

Najlepiej wydane pieniądze w ochronie zdrowia to te przeznaczone na profilaktykę, czyli zapobieganie, nie leczenie, przekonywał Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Działania informacyjno – edukacyjne, zaplanowane w projektach, nie będę kierowane wyłącznie do kobiet – ŚCO chce dotrzeć z wiedzą nt. zdrowego trybu życia i wartości badań profilaktycznych również do osób z ich otoczenia, z rodzin, znajomych itd. Podniesienie wiedzy i świadomości nt. zdrowego stylu życia u tych „dodatkowych” ponad 7 tys. uczestników projektów (połowę z nich będą stanowili mężczyźni) jest istotne, ponieważ mogą oni wpływać na decyzje kobiet ze swojego otoczenia i inspirować je do udziału w badaniach mammograficznych lub cytologicznych. Z tych samych powodów szkoleniami nt. profilaktyki nowotworów objętych zostanie również 160 lekarek i lekarzy POZ.