Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

REGION

Medycy zainteresowani szczepieniami

środa, 23 grudnia 2020 10:02 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com/whitesession
Weronika Chochoł

Jeszcze do 28 grudnia personel medyczny i niemedyczny może zgłaszać chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. W regionie radomskim oraz w powiecie koneckim i opoczyńskim w sumie 12 szpitali pełni funkcję placówek węzłowych, czyli takich, które zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Do placówek cały czas spływają zgłoszenia. 

Do placówek cały czas spływają zgłoszenia dotyczące chęci szczepień. W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.

Są wśród nich:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym trwają szkolenia personelu, który wykonywał będzie szczepienia. Te rozpoczną się w niedzielę, 27 grudnia. Do tej pory zgłosiło się już ponad 1000 osób. Zgłoszenia spływają również do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Tutaj chęć zaszczepienia wyraziło do tej pory ponad 1000 osób zarówno z placówki, jak i spoza szpitala. Do szpitala powiatowego w Pionkach zgłosiło się około 160 zainteresowanych. Placówka w Kozienicach przyjęła do tej pory 234 zgłoszenia od pracowników szpitala oraz 134 od osób spoza szpitala. Do Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu zgłosiło się już prawie pół tysiąca chętnych. Do szpitala powiatowego w Lipsku, który również został szpitalem węzłowym chęć zaszczepienia zgłosiło ok. 400 zainteresowanych. Jeśli chodzi o szpital w Zwoleniu, tutaj do tej pory odnotowano już około 200 zgłoszeń - 80 od personelu szpitala i ok 100 spoza placówki.  zgłoszeń. W szpitalu powiatowym w Opocznie odnotowano już ok. 300 zgłoszeń do szczepień przeciwko COVID-19. W Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich zgłosiło się ok. 70% pracowników czyli ok. 500 osób.

Placówkami węzłowymi są również szpitale w Iłży, Przysusze i w Nowym Mieście nad Pilicą. 

Do szczepień można się zgłaszać do 28 grudnia poprzez formularz dostępny tutaj. Szczegółowe informacje na temat procedury, zapisów i regulaminów dostępne są na stronach internetowych poszczególnych szpitali węzłowych.