Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

Końskie

Konecka wigilia z Polonią w Rosji

środa, 23 grudnia 2020 17:00 / Autor: Marcin Prejs
fot. Starostwo Powiatowe w Końskich
Marcin Prejs

O rządowym dofinansowaniu koneckich inwestycji, nowoczesnym sprzęcie dla szpitala i spotkaniu wigilijnym z Polonią w Rosji mówiliśmy w audycji Powiat Konecki na Fali.

Minister Michał Cieślak wręczył promesy na dofinansowanie koneckich inwestycji. W Starostwie Powiatowym w Końskich przekazał symboliczne czeki na realizacje zadań w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Ze wsparcia otrzymanego przez Powiat Konecki cieszy się starosta Grzegorz Piec. To 3,5 mln zł, wyjaśnia.

Co oprócz karetki trafi dzięki rządowemu wsparciu do koneckiego szpitala? – Chodzi o wideogastroskopy, wideobronchoskop, tor wizyjny, dezynfektor do endoskopów, laparoskop, tomograf komputerowy, robot do dekontaminacji, kapsuły do przewozu pacjentów, dźwig osobowy, samochód osobowy oraz bus do przewozu pacjentów dializowanych – wylicza Jarosław Staciwa, członek zarządu Powiatu Koneckiego.

Ten sprzęt wkrótce zostanie zakupiony do koneckiego szpitala. Już teraz trafiło tam nowoczesne urządzenie do walki ze skutkami COVID-19. Zakup ECMO był możliwy dzięki projektowi „Końskie zdrowie”, wyjaśnia starosta Grzegorz Piec.

Zakupiony sprzęt pozwala zastąpić przez pewien czas pracę płuc lub serca. Zastosowanie tego urządzenia samo w sobie nie leczy niewydolnego narządu, ale daje czas potrzebny do wyzdrowienia.

 

Specjalistyczny Szpital św. Łukasza w Końskich zajął wysokie lokaty w ogólnopolskim rankingu „Bezpieczny Szpital 2020”. Lecznica uplasowała się na 35. miejscu w kraju i po raz kolejny na pierwszym w województwie świętokrzyskim. W rankingu brały udział 182 placówki z całej Polski.

 

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy realizowany jest program pod nazwą „Rehabilitacja 25 plus”. Do kogo jest skierowany i na czym polega, wyjaśnia dyrektor Jan Słuszniak.

Pilotażowy program jest finansowany ze środków PFRON. Będzie on realizowany do sierpnia przyszłego roku.

 

Niepełnosprawne osoby z terenu powiatu koneckiego będą mogły liczyć na wsparcie. Wszystko w ramach projektu realizowanego przez Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”. – Celem projektu jest udzielenie wsparcia psychologicznego w czasie pandemii COVID-19 osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu koneckiego – wyjaśnia Jarosław Staciwa, prezes stowarzyszenia, członek zarządu Powiatu Koneckiego.

Wartość projektu to 22 tys. zł.

 

Ukazał się czwarty numer kwartalnika „Powiat Konecki”. Co m.in. znalazło się w świątecznym wydaniu pisma, wyjaśnia redaktor naczelny Marian Wikiera, naczelnik promocji koneckiego starostwa.

Bezpłatne pismo dostępne jest w koneckich urzędach i instytucjach.

 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich wzbogacił się o kolejną nowoczesną pracownię. Tym razem chodzi o pracownię diagnostyki technicznej, wyjaśnia Jarosław Staciwa, członek zarządu Powiatu Koneckiego.

 

Starostwo Powiatowe w Końskich zorganizowało spotkanie wigilijne z Polonią w Rosji. Przeprowadzone zostało ono w trybie zdalnym, wyjaśnia Marian Wikiera, naczelnik promocji koneckiego starostwa.

Podczas spotkania koneckie starostwo łączyło się z kilkunastoma miejscami w Rosji, by o tradycji świątecznej rozmawiać z mieszkającymi tam Polakami.

 

Kolędę oraz specjalne świąteczne życzenia nagrali nauczyciele i pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy dla swoich uczniów. Jan Słuszniak, dyrektor placówki.

 

Na nadchodzące święta Bożego Narodzenia życzenia wszystkim mieszkańcom powiatu koneckiego składa starosta Grzegorz Piec.

Była to audycja Powiat Konecki na Fali. Program powstał we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Końskich.