Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

REGION

Czy w Marculach rośnie jodła doskonała? Trwają badania

środa, 30 grudnia 2020 14:48 / Autor: Monika Nowakowska
foto: nadleśnictwo Marcule
Monika Nowakowska

Czy żyzność gleby i warunki klimatyczne mają wpływ na jakość jodły w Polsce i co zrobić, aby udoskonalić dumę regionu świętokrzyskiego - zastanawiają się leśnicy i naukowcy z Wydziału Leśnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2012 roku na terenie nadleśnictwa Marcule obserwują oni ten gatunek drzewa przeniesiony z innych regionów w kraju i podejmują działania, których celem jest uzyskanie jak najsilniejszych nasion tego drzewa.

Obsadzone jodłami stanowisko do badań testujących znajduje się w północnej części powiatu starachowickiego, w nadleśnictwie Marcule. To tam na pograniczu woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego na obszarze ok. 3 ha, 8 lat temu posadzono ponad 70 gatunków jodły. Od tamtego czasu drzewa są systematycznie przeglądane i wnikliwie badane. Ale na pierwsze miarodajne wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać 12 do 22 lat.

- Ta część lasu jest dla leśników istotnym elementem pracy nad drzewostanem - mówi zastępca nadleśniczego w nadleśnictwie Marcule Karol Zaborski. - Naukowcy badają tam jodły pochodzące z różnych regionów kraju, najczęściej są to drzewa górskie, np. z Karpat, ale także z Gór Świętokrzyskich. Obserwują oni ich wzrost i sposób adaptacji w nowym środowisku - dodaje nadleśniczy:

Wszystkie sadzonki drzew się przyjęły a teraz trwają badania porównawcze. Leśnicy obserwują przyrost i jakość drzewa:

Drzewa rosnące w takich matecznikach powinny spełniać szereg wymagań. Muszą widocznie dominować pod względem wysokości i grubości nad otaczającym drzewostanem oraz prezentować pożądane właściwości techniczne drewna. Korona powinna być wąska, długa i regularna, nie krótsza niż 1/4 wysokości drzewa i nie szerszą niż 1/2 jej długości. Drzewa o takich koronach nie cierpią od śniegu i wiatru. Gałęzie powinny być cienkie, wyrastać pod kątem zbliżonym do prostego i wykazywać duże przyrosty pędów.