Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr Chryzolog, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Wielka
Dziś jest: Piątek, 30 lipca 2021

REGION

Ponad 30 km ogrodzenia w walce z ASF

piątek, 08 stycznia 2021 08:13 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Archiwum RDLP oraz Grzegorz Wachnicki
Weronika Chochoł

Zakończyły się prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w związku z nakazem wojewody dotyczącym budowy ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych, wraz z niezbędnymi bramami i furtkami. W sumie na terenie dwóch nadleśnictw ustawiono ponad 30 km ogrodzenia.

Celem budowy ogrodzeń jest ograniczenie przemieszczania się zwierzyny w związku z rozprzestrzenianiem się ASF z terenu województwa mazowieckiego na teren województwa świętokrzyskiego.

- Ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny, z koniecznymi modyfikacjami uzgodnionymi pisemnie z wojewodą świętokrzyskim. Polegają one na zamontowaniu w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej żerdzi zabezpieczających oraz na tym, że zamiast słupków rozstawionych co 4 m są one ustawione gęściej – co 2 m. W ciągu ogrodzenia zbudowane zostały także bramy umożliwiające komunikację i realizację prac z zakresu gospodarki leśnej. Elementy techniczne ogrodzenia określone zostały w zapisach rozporządzenia Wojewody Świętokrzyskiego - wyjaśnia Edyta Nowicka - rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Prace zakończyły się pod koniec grudnia. Długość ogrodzenia to 24 km na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Starachowice i 10 km na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Łączny koszt to 700 tysięcy złotych.