Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Avili, prezbiter i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radoszyce
Dziś jest: Poniedziałek, 10 maja 2021

Radomskie

Kolejne kradzieże stroiszu w lasach

sobota, 09 stycznia 2021 12:30 / Autor: Radosław Mizera
foto: barycz.radom.lasy.gov.pl
Radosław Mizera

Do kolejnych kradzieży stroiszu doszło w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Na przełomie roku do tego typu zdarzeń doszło na terenie Nadleśnictwa Radom a w ostatnich dniach w Baryczy w powiecie koneckim.

 

Do wykrycia przestępstw doszło podczas rutynowych czynności patrolowo-obserwacyjnych Straży Leśnej oraz leśniczych odpowiedzialnych za teren. W namierzeniu sprawców pomogły urządzenia termowizyjne i fotopułapki. Wysoka rozdzielczość tych urządzeń pozwala zapisać oraz przesłać obraz umożliwiający szczegółowe rozpoznanie sprawców szkodnictwa leśnego, co zwiększa możliwość koordynacji działań dla narażonych na kradzież stroiszu terenów.

Podczas pierwszego zdarzenia złodzieje do czasu interwencji Straży Leśnej zdążyli naciąć gałązek jodłowych o objętości 9 metrów przestrzennych. Taka ilość wynikała z doświadczenia oraz liczebności grupy dokonującej rabunku. Najprawdopodobniej liczyła ona od kilku do kilkunastu osób.

W kolejnym dniu kradzieży w okolicach 6 stycznia, najprawdopodobniej pięcioosobowa grupa wandali została zaskoczono przez leśników. Złodzieje nie zdążyli dotkliwie zniszczyć drzewostanu na kolejnej powierzchni, na której mogli pozyskać wielokrotnie więcej stroiszu niż w poprzednim zdarzeniu.

Grupa odpowiednio wyposażona w sekatory oraz dużą ilość prowiantu, najprawdopodobniej liczyła na wielogodzinne działanie przestępcze. Mogło to doprowadzić na tej powierzchni do kradzieży kilkudziesięciu metrów przestrzennych jedliny. Podczas działań Służb Leśnych zatrzymano dwie osoby biorąc czynny udział w przestępstwie. Niestety straty z zabezpieczonych wiązek przygotowanego do wywiezienia kradzionego stroiszu jodłowego wyniosła 6 metrów przestrzennych. W jednym metrze przestrzennym znajduje się średnio 700 gałązek. Ogólna ilość w obu kradzieżach szacowana jest na ponad 10 tys. sztuk gałązek jodłowych. Kamil Kubicki z Nadleśnictwa Barycz:

Leśnik Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom mówi, że kradzieże stroiszu są dużą stratą dla środowiska. - Pozbawiane w sposób niekontrolowany gałązek młode drzewka, poprzez ubytek powierzchni asymilacyjnej mają zachwiany proces wzrostu oraz są podatne na szkodniki i choroby co w konsekwencji powoduje do ich zamierania - powiedział leśnik:

Stroisz jodłowy cieszy się dużym powodzeniem kwiaciarni oraz pracowni florystycznych. Zapotrzebowanie na gałązki jodły, u niektórych osób powoduje chęć pozornie łatwego, nielegalnego zarobku, co wiąże się w takim przypadku z niszczeniem drzewostanu, na którym dokonywany jest rabunek. Taki proceder nie musi mieć miejsca jeśli odbiorcy jedliny zakupią ją legalnie. Nie jest to dużą trudnością. Lasy Państwowe podczas planowanych prac hodowlanych, udostępniają możliwość zakupu stroiszu. Wystarczy zgłosić zapotrzebowanie na zakup w odpowiednim nadleśnictwie posiadającym możliwość sprzedaży jedliny, a ich pozyskanie w sposób kontrolowany nie doprowadzi do nadmiernego ubytku gałęzi młodych drzew jodły.