Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Małgorzata Węgierska, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 18 stycznia 2021

REGION

Cztery dworce w okolicach Radomia będą wyremontowane. O których mowa?

czwartek, 14 stycznia 2021 14:31 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Dobre wieści dla osób podróżujących pociągami PKP. Dworce na stacjach: Pionki, Pionki Zachodnie, Żytkowice i Ruda Wielka będą wyremontowane. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. 

Przetargi na przebudowę dworców ogłoszono w grudniu. Najciekawszą z inwestycji jest przebudowa zabytkowego, bo objętego ochroną konserwatora zabytków, pochodzącego z 1925 roku dworca w Pionkach.

- Renowację przejdzie elewacja dworca, na której odtworzone zostaną detale architektoniczne oraz godło Polski (od strony peronów) wraz z datą budowy dworca, a także symbol transportu szynowego, tzw. ośka kolejowa (od strony miasta). Ale to nie wszystko - wymienia Bartłomiej Sarna z Wydziału Komunikacji PKP S.A.:

 

Zmieni się również bezpośrednie otoczenie dworca, gdzie zostaną uporządkowane tereny zielone, ułożone nowe chodniki, a także zamontowane elementy małej architektury, takie jak kosze, ławki czy wiata rowerowa.

Drugi z dworców w Pionkach, czyli Pionki Zachodnie, podobnie jak dworce na stacjach Żytkowice oraz Ruda Wielka, to mniejsze obiekty. Głównym celem ich przebudowy jest poprawa komfortu podróżnych oraz dostępności dla osób o ograniczonej mobilności, a także poprawa bezpieczeństwa oraz estetyki i stanu technicznego budynków oraz ich bezpośredniego otoczenia.

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, prace na wszystkich wymienionych dworcach mają rozpocząć się w 2021 roku.

Również w tym roku mają ruszyć remonty dworców na stacjach: Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański oraz Oleśno.

Remonty dworców w regionie radomskim, jak również dworców Gdańsk Wrzeszcz i Pruszcz Gdański dofinansowane będą ze środków unijnych. Natomiast dworzec w Oleśnie będzie dofinansowany ze środków z Funduszu Kolejowego.