Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

Opoczno

Uważajmy na cyberprzestępców

piątek, 15 stycznia 2021 15:13 / Autor: Marcin Prejs
Fot. iAmMrRob/Pixabay
Marcin Prejs

Opoczyńscy policjanci przestrzegają przed próbami oszustw, które związane są z transakcjami bankowymi.

Opoczyńscy policjanci przestrzegają przed próbami oszustw, które związane są z transakcjami bankowymi. – Ostrzegamy przed instalowaniem aplikacji z nieznanego źródła na urządzeniach, na których realizujemy transakcje bankowe – mówi asp. szt. Barbara Stępień, rzecznik opoczyńskiej policji. Przypomina również, że pracownik banku, podczas rozmowy telefonicznej, nigdy nie prosi o zainstalowanie pozabankowych aplikacji na telefonie czy innym urządzeniu.

Jak dodaje, oszuści mogą wysłać maila, sms lub komunikat z linkiem do płatności za towar czy dostawę. W wielu przypadkach link prowadzi do strony, na której przestępcy podszywają się pod bank. Fałszywy link często aktywuje złośliwe oprogramowania, a to pozwala oszustowi na korzystanie ze wszystkich aplikacji, w tym bankowych, zainstalowanych na naszych urządzeniach. Oszuści potrafią nawet zadzwonić i podać się za pracownika banku. Okłamują klienta, tylko po to by uzyskać dostęp do jego konta bankowego.

Aby skutecznie zabezpieczyć swoje finanse trzeba używać legalnego oprogramowania, dobrego programu antywirusowego, zmieniać hasło dostępowe do kont bankowych oraz aplikacji płatniczych. Należy również pamiętać, że korzystanie z ogólnodostępnych sieci wi-fi jest ryzykowne szczególnie wtedy, kiedy z takiej sieci logujemy się do banku. Policja przypomina także, by nie otwierać nieznanych linków otrzymanych w wiadomości SMS.