Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

Końskie

Świętokrzyskie Zakłady Aktywności Zawodowej z dofinansowaniem samorządu

poniedziałek, 18 stycznia 2021 14:42 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Marcin Prejs

Blisko półtora miliona złotych z budżetu województwa świętokrzyskiego otrzyma sześć działających w regionie Zakładów Aktywności Zawodowej.

Umowy w sprawie udzielania dotacji na działalność Zakładów Aktywności Zawodowej w 2021 roku podpisali z ich organizatorami marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik.

Obecnie w Świętokrzyskiem działa sześć zakładów: w Stykowie, Końskich, Sandomierzu oraz trzy w Kielcach. – Głównym celem Zakładów Aktywności Zawodowej jest rehabilitacja lecznicza, społeczna i zawodowa, która pozwoli osobom z niepełnosprawnościami uzyskać nowe umiejętności i podnieść swoje kwalifikacje zawodowe umożliwiające podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy – informuje marszałek Andrzej Bętkowski.

Przekazane środki w wysokości blisko półtora miliona złotych stanowią wkład samorządu województwa w działalność zakładów w 2021 r. Oprócz dotacji z budżetu województwa, zakłady działają w oparciu o środki własne oraz pieniądze pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak zaznacza wicemarszałek Renata Janik, w grudniu 2020 roku, po 6-letniej przerwie powstały w regionie świętokrzyskim dwa nowe Zakłady Aktywności Zawodowej: w Kielcach i Sandomierzu. Obecnie w województwie działa sześć zakładów, które łącznie zatrudniają 242 osoby z niepełnosprawnościami.

Ze strony organizatorów zakładów umowy podpisali: Piotr Babicki, starosta Powiatu Starachowickiego, Dariusz Dąbrowski, wicestarosta Powiatu Starachowickiego, Mirosław Szymczyk i Wojciech Czajkowski, prezes i sekretarz Polskiego Związku Niewidomych Okręg Świętokrzyski, ks. Stanisław Słowik, dyrektor naczelny Caritas Diecezji Kieleckiej, ks. Witold Janocha, prezes Fundacji Gramy z Tobą, Magdalena Soczumska, wiceprezes Fundacji Gramy z Tobą, Tomasz Gustaw, członek zarządu Fundacji Gramy z Tobą oraz ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.