Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

Radomskie

Jedlnia-Letnisko: Radni jednogłośnie poparli starania o prawa miejskie

poniedziałek, 25 stycznia 2021 16:21 / Autor: Michał Kaczor
fot. Sesja Jedlnia-Letnisko
Michał Kaczor

Radni gminy Jedlnia-Letnisko jednogłośnie opowiedzieli się "za" rozpoczęciem konsultacji społecznych w sprawie nadania praw miejskich. Inicjatywę wójta Piotr Leśnowolskiego przyjęto jednogłośnie.

Radni gminy Jedlnia-Letnisko jednogłośnie poparli starania o nadanie praw miejskich. W uzasadnieniu wójt mówił o bogatej historii gminy, rozbudowującej się infrastrukturze oraz instytucjach o charakterze miastotwórczym.

Jako zalety uzyskania praw miejskich wójt podał aktywizację gospodarczą, dostęp do większych środków z funduszy europejskich, wzrost znaczenia i atrakcyjności turystycznej.

- Po ewentualnym nadaniu przez Radę Ministrów praw miejskich miejscowości Jedlnia-Letnisko, nasza gmina uzyska status gminy miejsko-wiejskiej pod nazwą: Miasto i Gmina Jedlnia-Letnisko - powiedział wójt Piotr Leśnowolski.

Wójt zapewnił także, że uzyskanie statusu miasta nie będzie wiązało się ze wzrostem podatków, opłat ani funduszu przeznaczonych dla terenów wiejskich. Nie będzie także zakazu hodowli zwierząt i konieczności wymiany dokumentów.

Piotr Leśnowolski dodał także, że status miasta nie zmniejszy subwencji oświatowej ani nie spowoduje utraty stypendiów dla mieszkańców wsi. Nie będzie także konieczności przeprowadzenia nowych wyborów ani zmiany pensji władz gminy.

Klub Prawa i Sprawiedliwości zaproponował głosowanie poprzez aklamację, ale ze względu na wątpliwości, czy będzie to zgodne z procedurą, ostatecznie radni zagłosowali tradycyjnie - wszyscy opowiedzieli się "za" zgodą na rozpoczęcie konsultacji społecznych. Stanowisko klubu przedstawił radny Łukasz Mierzejewski.

W najbliższym czasie ma zostać powołana komisja, która zajmie się przeprowadzeniem konsultacji na terenie gminy.

- Przeprowadzenie konsultacji będzie zrobione w sposób bezpieczny. Zarządzeniem pana wójta będzie powołana specjalna komisja, która będzie zajmowała się przeprowadzeniem oraz będzie odpowiadała za formę i zbiókę podpisów na terenie gminy - powiedziała Justyna Ostrowska z Urzędu Gminy Jedlnia-Letnisko.

Kwestia nadania praw miejskich Jedlni-Letnisku była głównym tematem audycji "Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali", którą możecie odsłuchać TUTAJ.