Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

REGION

Kulig za samochodem jest skrajnie niebezpieczny

czwartek, 28 stycznia 2021 13:49 / Autor: Marcin Prejs
Fot. andreas160578/Pixabay
Marcin Prejs

Policjanci przypominają, że na drogach publicznych obowiązuje kategoryczny zakaz ciągnięcia za samochodem osób na nartach, sankach czy wrotkach. To skrajnie niebezpieczne, przekonują.

Policjanci przypominają, że na drogach publicznych obowiązuje kategoryczny zakaz ciągnięcia za samochodem osób na nartach, sankach czy wrotkach. Regulują to przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie artykuł 60. – Kulig za samochodem jest niedozwolony, a jego organizacja jest wykroczeniem, za które kierowca może zostać ukarany mandatem nawet do 500 zł oraz 5 punktami karnymi – wyjaśnia asp. szt. Barbara Stępień, rzecznik opoczyńskiej policji. Sprawa może także trafić do sądu, wówczas organizator kuligu może otrzymać jeszcze większą grzywnę. Jeśli podczas kuligu dojdzie do wypadku, którego skutkiem będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, nielegalny kulig może skończyć się więzieniem dla jego organizatora. – Wówczas sprawcy grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 8 – dodaje Barbara Stępień.

Policjanci przestrzegają przed organizowaniem kuligów za samochodem także poza drogami publicznymi, bo jest to skrajnie niebezpieczne. Tam również funkcjonariusze mogą interweniować. Jeśli uznają, że taki kulig stwarza zagrożenie dla życia lub bezpieczeństwa jego uczestników, wtedy również mogą ukarać mandatem jego organizatora.