Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Łaski Bożej              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dąbrówka
Dziś jest: Piątek, 07 maja 2021

Opoczno

Potężne remonty w opoczyńskich szkołach i przedszkolach

poniedziałek, 01 lutego 2021 15:30 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Gmina Opoczno przeprowadzi termomodernizacje 11 budynków. To głównie szkoły i przedszkola. Koszt planowanych zadań przekracza 15 mln zł.

Do termomodernizacji budynków użyteczności publicznej samorząd w Opocznie przygotowywał się od dłuższego czasu. Według wcześniejszych zamierzeń zadanie miało być wykonane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Ostatecznie jednak ten plan się nie powiódł, bo firma, która miała wejść z samorządem w to partnerstwo, wycofała się. Nie zniechęciło to jednak Gminy Opoczno. Samorząd dopełnił niezbędne formalności i ogłosił przetarg na planowaną termomodernizację 11 budynków. – Nie było łatwo, ale dobrnęliśmy do końca postępowania – przyznaje burmistrz Opoczna Dariusz Kosno. Jak dodaje, nastąpiło już otwarcie ofert zgłoszonych do przetargu na realizację projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Gminie Opoczno”.

Na przetarg składający się z 11 odrębnych zadań wpłynęły oferty firm. Realizacją każdego z zadań zainteresowanych jest od 3 do 7 oferentów, wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Prace będą polegały głównie na dociepleniu ścian zewnętrznych i stropów, wymianie okien i drzwi, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania z wymianą grzejników żeliwnych na płytowe oraz na wymianie oświetlenia na LED-owe. Jak dodaje Tomasz Łuczkowski, na realizację planowanej inwestycji samorząd pozyskał już dofinansowanie z RPO. Chodzi o kwotę 9,5 mln zł.

Gmina wystąpiła też z wnioskiem do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Chce na termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej pozyskać dodatkowe 3 mln zł. Burmistrz Dariusz Kosno liczy na to, że już niedługo uda mu się podpisać umowy z wykonawcami na realizacje poszczególnych zadań. Zaraz potem powinny ruszyć planowane prace.

Zgodnie z planem prace związane z termomodernizacją 11 obiektów użyteczności publicznej na terenie gminy Opoczno mają zakończyć się jeszcze w tym roku.