Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. January, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kozienice (Św. Krzyża)
Dziś jest: Niedziela, 19 września 2021

REGION

Jak samorządy pomagają przedsiębiorcom w dobie COVID-19?

środa, 03 lutego 2021 14:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. pixabay.com/Alyibel
Kamil Zapora

Choć nad przedsiębiorcami z całego kraju rząd roztoczył parasol ochronny w postaci tarczy antykryzysowej, to poszczególne samorządy szukają dodatkowych rozwiązań jak wspomóc lokalny biznes w czasach pandemii. Sprawdziliśmy z jakich form pomocy mogą korzystać prowadzący biznes w naszym regionie.

Przedsiębiorcy z Radomia prowadzący lokalne gastronomiczne, w których sprzedawane są napoje alkoholowe zostali zwolnieni z płacenie pierwszej raty za zezwolenie na ich sprzedaż. Pozostałe raty zostają odroczone do końca roku. Mówi wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska:

Warto pamiętać również o tym, że w 2020 roku miasto Radom odroczyło podatki od nieruchomości i przyjmowało wnioski o ulgi w czynszach.

Podobną pomoc otrzymali w zeszłym roku przedsiębiorcy z gminy Kozienice i mogą liczyć na nią również w bieżącym. W styczniu radni miejscy przyjęli uchwałę przedłużającą termin płatności rat podatku. Mówi burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski:

Koneccy przedsiębiorcy oprócz odroczenia mogą dodatkowo liczyć na umorzenie podatku. Jak zaznacza burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, Gmina pomaga przedsiębiorcom, ale niesystemowo:

Ostatnio konecki urząd podjął kilkanaście decyzji dotyczących przesunięcia terminów płatności przedsiębiorcom.

Również Gmina Opoczno wspiera lokalnych przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa. Na jaką pomoc mogą oni liczyć, wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna:

W większości przypadków tego typu ulgi nie uszczuplają znacząco samorządowych budżetów, ale mogą stanowić cenne wsparcie dla pojedynczych osób, które z powodu pandemii od dłuższego czasu nie mają przychodu lub znacznie się on zmniejszył.