Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

Opoczno

Łódzki kurator oświaty w powiecie opoczyńskim

piątek, 05 lutego 2021 12:11 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Łódzki kurator oświaty odwiedził powiat opoczyński. Waldemar Flajszer wizytował powiatowe placówki oświatowe.

Łódzki kurator oświaty odwiedził powiat opoczyński. Waldemar Flajszer wizytował powiatowe placówki oświatowe, zapoznał się też z najważniejszymi inwestycjami przeprowadzonymi w nich przez miejscowy samorząd. – Każda ze szkół Powiatu Opoczyńskiego jest perełką – mówił. Chwalił także rozwój edukacji zawodowej i branżowej w powiecie.

Starosta Marcin Baranowski podkreślił, że wizyta kuratora była okazją do zaprezentowania powiatowego szkolnictwa na ziemi opoczyńskiej. Wyjaśnił, że samorząd jest liderem w województwie jeśli chodzi o pozyskanie środków zewnętrznych na zadania oświatowe. – To jest nasza chluba – mówił starosta.

Powiat Opoczyński na funkcjonowanie oświaty przeznacza ponad 35 procent wszystkich swoich wydatków. W ubiegłym roku była to kwota blisko 33 mln zł, wyjaśnia Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński. Część z tej kwoty samorząd przeznaczył na inwestycje. Jedną z dużych inwestycji zakończonych w ubiegłym roku była przebudowa wraz z rozbudową warsztatów szkolnych w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mroczkowie Gościnnym. Wieloletnia inwestycja kosztowała ponad 6 mln zł.

W tym roku powiatowy samorząd również duże pieniądze przeznacza na oświatę. To również blisko 33 mln zł. A może okazać się, że więcej, ponieważ starostwo liczy na dofinansowanie wniosków złożonych na oświatowe inwestycje.

W audycji Powiat Opoczyński na Fali mówiliśmy także o złożonym wniosku o dofinansowanie remontu drogi z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. – Chodzi o 1,5-kilometrowy odcinek Zdyszewice - Czersko – wyjaśnia starosta Marcin Baranowski. Poinformował, że powiatowy samorząd przygotowuje się również do drogowej inwestycji w Radwanie.

Powiatowa Rada Rynku Pracy w Opocznie podsumowała 2020 rok. Ze statystyk opoczyńskiego urzędu pracy wynika, że na koniec roku bez pracy było w powiecie opoczyńskim 2050 osób. To więcej o 312 osób w porównaniu z końcem 2019 roku. Dużą grupę bezrobotnych stanowiły osoby młode w wieku od 25 do 34 lat. Jak wyjaśnia Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński, na łagodzenie skutków bezrobocia oraz programy wsparcia w ramach Tarczy antykryzysowej Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie pozyskał w ubiegłym roku przeszło 28 mln zł.

W ramach Tarczy antykryzysowej pomoc w powiecie opoczyńskim trafiła do 4 tysięcy 64 osób. Powiatowa Rada Rynku Pracy w Opocznie zaopiniowała także propozycje podziału środków na 2021 rok.

Posłuchaj całej audycji Powiat Opoczyński na Fali: