Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Z ostatniej chwili
Patron dnia: św. Gemma Galgani, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 11 kwietnia 2021

REGION

Lekcje o Mazowszu w Europie

poniedziałek, 15 lutego 2021 12:18 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

To już piąta edycja konkursu na najciekawsze scenariusze lekcji o Mazowszu. Tym razem nauczyciele zmierzą się z hasłem „Mazowsze w Europie”. Prace można przesyłać do 18 marca.

Zadaniem nauczycieli jest opracowanie scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej. Tematem przewodnim jest „Mazowsze w Europie”.

Tak sformułowany temat pozwala na różnorodne ujęcia miejsca i roli regionu – w perspektywie geograficznej, historycznej, kulturowej, przyrodniczej, gospodarczej, społecznej czy politycznej. Jak mówi Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego, Unia Europejska odgrywa ogromną rolę w rozwoju Mazowsza:

– Unia Europejska uczy nas solidarności, wzajemnego szacunku, otwartości. Daje poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. To dziś wartości niezwykle cenne. Unia Europejska wyciągnęła do nas pomocną dłoń w walce z pandemią, pozwoliła nam doposażyć szpitale czy wesprzeć przedsiębiorców. Korzystamy też ze środków na zrealizowanie wielu inwestycji drogowych, w szkołach czy muzeach – dodaje Elżbieta Lanc.

Materiał powinien być przygotowany dla wybranej grupy wiekowej: 7–9 lat, 10–14 lat lub 15–18 lat. Do konkursu można zgłosić tylko jeden scenariusz. Prace powinny być poprawne merytorycznie i metodycznie, ale także innowacyjne w doborze treści, środków dydaktycznych i metod.

- „Lekcje o Mazowszu” przybliżają młodemu pokoleniu historię i dziedzictwo regionu - mówi z-ca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim Izabela Stelmańska. – Scenariusze stanowią inspirację do prowadzenia zajęć z regionalizmu. Najlepsze prace zostaną opublikowane w formie książki, która trafi do wszystkich mazowieckich szkół. Zachęcam wszystkich nauczycieli do korzystania z tej publikacji - dodaje:

Co więcej w każdej kategorii przewidziano także nagrody pieniężne – I miejsce 2,5 tys. zł, II miejsce 1,5 tys. zł, III miejsce 1 tys. zł, a autorzy wyróżnionych scenariuszy otrzymają po 500 zł.

Scenariusz zajęć wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres: . Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu, który można znaleźć w zakładce „Kultura i turystyka” (następnie „Marketing terytorialny” – „Lekcje o Mazowszu”). Zgłoszenia można przesyłać do 18 marca br.

Organizatorem przedsięwzięcia jest samorząd Mazowsza we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.