Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

Radomskie

W Krzyżanowicach powstanie Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

środa, 17 lutego 2021 16:48 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Powiat Radomski zrealizuje budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Krzyżanowicach koło Iłży. Nowa placówka ma zapewniać wszechstronne wsparcie i opiekę dorosłym osobom niepełnosprawnym.

Inwestycję wspomogło dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na ten cel samorząd powiatowy uzyskał prawie 3 miliony złotych. Budowa ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

W środę, 17 lutego w siedzibie delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu podpisano umowę dofinansowania budowy Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego. Urząd reprezentował wicewojewoda Artur Standowicz, a samorząd powiatowy starosta Waldemar Trelka. Podpisanie umowy odbyło się w obecności Krzysztofa Murawskiego, kierownika radomskiej delegatury i zarazem przewodniczącego Rady Powiatu, a także wicestarosty Romana Frąka oraz skarbnik Joanny Wontorskiej.

Prawie 3 miliony złotych dotacji

Inwestycja będzie realizowana w ramach ogólnokrajowego programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne”, finansowanego z Funduszu Solidarnościowego, wdrażanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy współudziale Wojewody Mazowieckiego.

Całkowity koszt budowy oraz wyposażenia Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Krzyżanowicach zaplanowano na kwotę 4 milionów 238 tysięcy 615 złotych, z czego dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego wynosi 2 miliony 982 tysiące 076 złotych (70,4 %), a środki własne Powiatu Radomskiego to 1 milion 256 tysięcy 539 złotych (29,6 %).

Duże potrzeby środowiska lokalnego

Celem powstawania Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych jest zwiększenie dostępności dla dorosłych osób niepełnosprawnych (w stopniu znacznym lub umiarkowanym) do wysokiej jakości całodobowych i dziennych usług: zamieszkiwania, opiekuńczych oraz specjalistycznych, w tym wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, rozwijania sprawności ruchowej oraz kompetencji poznawczych i społecznych. Centrum będzie przy tym wsparciem dla członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez czasowe wyręczenie ich w opiece nad członkiem rodziny lub gospodarstwa domowego.

- Przeprowadzone wcześniej badania ankietowe w gminach wykazały, że zapotrzebowanie na pobyty w takiej placówce jest bardzo duże, ponieważ ponad 230 osób wymaga specjalistycznej opieki. Pobyt w Centrum będzie miał charakter rotacyjny, w turach około 3-miesięcznych i może objąć około 100 osób rocznie. Rekrutacja mieszkańców będzie prowadzona przy współudziale gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz organizacji społecznych, działających w środowisku osób niepełnosprawnych – mówi starosta Waldemar Trelka.

Wicewojewoda Artur Standowicz:

Pięciogwiazdkowy DPS

Centrum będzie ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu z miejscami całodobowymi okresowego pobytu dla 23 dorosłych osób niepełnosprawnych z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Spośród ogólnej liczby podopiecznych 15 osób ma korzystać ze wsparcia placówki w formie pobytu dziennego (przez 8 godzin dziennie w ciągu 5 dni roboczych), zaś 8 osób otrzyma wsparcie w formie całodobowego zamieszkania przez 7 dni w tygodniu.

Dodatkowo placówka zapewni swoim mieszkańcom bezpłatne wyżywienie (śniadania i obiady – w ramach pobytu dziennego oraz śniadania, obiady i kolacje - dla osób zamieszkujących całodobowo), a także codzienny bezpłatny transport osób niepełnosprawnych z miejsca zamieszkania do Centrum i z powrotem.

Według wstępnych szacunków, nowe Centrum w Krzyżanowicach będzie zatrudniać ponad 20 osób, w tym wykwalifikowanych opiekunów i asystentów osób z niepełnosprawnościami, psychologa, fizjoterapeutę, pielęgniarki, personel administracyjny oraz pomocniczy (pomoc kuchenną, kierowcę, sprzątaczkę).

- Co ważne, wsparcie z Funduszu Solidarnościowego nie kończy się na etapie utworzenia, czyli budowy i wyposażenia Centrum w Krzyżanowicach. Program przewiduje bowiem możliwość dalszego współfinansowania działalności tej placówki. Po utworzeniu Centrum będziemy ubiegać się o dotację na jego działalność – dodaje starosta Waldemar Trelka.

Pobyt w otoczeniu drzew

Nowy budynek ma powstać w Krzyżanowicach koło Iłży na działce, będącej własnością Powiatu Radomskiego, niedaleko drogi krajowej numer 9. W sąsiedztwie znajduje się powiatowy Dom Pomocy Społecznej, otoczony starym parkiem.

Projektowany budynek ma mieć powierzchnię całkowitą około 730 metrów kwadratowych i będzie obiektem 1-kondygnacyjnym z podziałem na część dzienną oraz mieszkalną. W części dziennej mieścić się będą m.in. pracowanie artystyczna i kulinarna oraz sala ćwiczeń. Podopieczni będą mogli wypoczywać w pokoju dziennym obok jadalni. Jadalnia zostanie połączona bezpośrednio z pomieszczeniem przyjmowania dostaw cateringowych i rozdzielnią posiłków. Od strony wejścia głównego przewidziano szatnię i łazienki dla mieszkańców.

Część mieszkalna to 8 jednoosobowych pokoi wraz z łazienkami. Budynek będzie oczywiście w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, łącznie z instalacją przywoławczo – alarmową, czy wszelkimi poręczami i uchwytami. Wnętrza mają być wyposażone w informacje wizualne i dotykowe, dotyczące rozkładu pomieszczeń. Możliwy będzie także wstęp do obiektu dla osób korzystających z psa asystującego.