Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Końskie

W gotowości mają pompy, łodzie i drony

piątek, 19 lutego 2021 12:38 / Autor: Marcin Prejs
Fot. 10. ŚBOT
Marcin Prejs

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w razie zagrożenia podtopieniami są gotowi nieść pomoc.

Rosnąca temperatura i możliwe zagrożenie powodziowe w regionie wzmogły czujność żołnierzy 10. ŚBOT. Wszystkie pododdziały dokonały przeglądu sprzętu do działań przeciwpowodziowych. W gotowości są zespoły interwencyjne, które przed wejściem wojska do akcji mają za zadanie dokonywać rozpoznania i wskazywać jakie siły i sprzęt będą niezbędne do działań. Charakter i rodzaj wsparcia społeczności lokalnej będzie zależał od skali potrzeb oraz decyzji i ustaleń między dowódcą brygady a Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Żołnierze brygady dysponują sprzętem takim jak: pompy dużej wydajności, łodzie, drony, agregaty prądotwórcze, piły spalinowe, filtry wody, zestawy oświetleniowe oraz kombinezony do pracy w wodzie. Sprzęt ten został już sprawdzony między innymi w działaniach przeciwpowodziowych w maju 2019 roku gdy Wisła pokazała swoje groźne oblicze.

Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych, a także zaangażowanie w akcje poszukiwawcze uwidoczniły potrzebę wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych. Zapewniają one możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza oraz na dokładną obserwację z powietrza stanów rzek. Wielokrotne wspólne szkolenia terytorialsów ze strażakami pozwoliły na zwiększenie kompetencji, wiedzy i umiejętności w zakresie przeciwdziałania klęskom żywiołowym.