Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Mazowsze

Dwa miliardy euro dla części regionalnej województwa mazowieckiego

środa, 24 lutego 2021 11:04 / Autor: Michał Kaczor
fot. Samorząd Województwa Mazowieckiego
Michał Kaczor

Prawie 2 miliardy euro z Unii Europejskiej otrzymają beneficjenci z części regionalnej województwa mazowieckiego. - Podział statystyczny dał efekt - mówi marszałek Adam Struzik.

W poniedziałek zakończyły się konsultacje Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. W ciągu najbliższych sześciu lat beneficjenci z części regionalnej województwa mazowieckiego będą mieli do wykorzystania 1,55 mld euro z UE w ramach programu regionalnego. Kolejne 400 mln euro to pieniądze z programu Polska Wschodnia.

- Rząd przedstawił propozycję Umowy Partnerstwa. My nie zgadzamy się z tą propozycją, bo według przepisów prawa algorytm podziału środków powinien być konsultowany przed jego przedstawieniem opinii publicznej. To się nie stało - powiedział marszałek Adam Struzik.

Marszałek Adam Struzik mówi, że podział statystyczny województwa dał efekt, ale subregion metropolitalny, czyli Warszawa i okoliczne powiaty, otrzymały zbyt niskie wsparcie.

- Widać, że nasza przezorność i podział statystyczny dały efekt. Gdybyśmy nie mieli podziału statystycznego i Unia Europejska widziałaby nas jako jeden region statystyczny, to dostalibyśmy pewnie kilkaset milionów euro i nie byłoby żadnej dyskusji. Dzięki temu, że mamy dwa obszary, to zaproponowano dla obszaru regionalnego kwotę ponad 1,5 miliarda euro, a dla warszawskiego-stołecznego 111 milionów euro, czyli niewielką kwotę. Dodatkowo po wielu latach walki rząd zdecydował, żeby do pięciu województw Polski Wschodniej dołączyć część regionalną Mazowsza. Jeśli byśmy to zsumowali, to jest kwota potencjalna do wykorzystania 2 miliardy euro dla części regionalnej. Niestety, ta część dla obszary metropolitalnego jest dla nas nie do przyjęcia - powiedział marszałek.

Sejmik przyjął również stanowisko, że nie zgadza się na zatrzymanie przez rząd 7,1 mld euro jako rezerwę.

Sejmik przyjął wniosek, żeby z rezerwy 1 mld euro trafił do obszaru warszawskiego.

Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to około 76 miliardów euro.

Środki zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.