Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Kozienice

Ziemia kozienicka: Akcje dożywiania wciąż potrzebne

środa, 24 lutego 2021 15:54 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

Ciepły posiłek w ciągu dnia dla większości z nas jest tak naturalny, że zazwyczaj nie zastanawiamy się, że dla innych może on być luksusem. Są wśród nas osoby, których sytuacja życiowa jest na tyle ciężka, że towarzyszy im głód. Na szczęście samorządy nie pozostawiają ich bez opieki. Na jakie formy wsparcia można liczyć w ramach akcji dożywiania i kto może z tej pomocy skorzystać?

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc żywnościową są różne w każdej gminie. Te bogatsze, takie jak np. Gmina Kozienice mogą objąć pomocą większą liczbę ludzi, ponieważ kryteria dochodowe są zwiększone. Mówi Małgorzata Sałbut, wicedyrektor Centrum Usług Społecznych w Kozienicach:

Jak mówi Małgorzata Sałbut, form dożywiania też jest kilka:

Liczby przekonują, że taka pomoc wciąż jest potrzebna:

Jakie są koszty dożywiania w gminie?

Oprócz tego, że samorządy niosą pomoc z własnych środków to korzystają też z pomocy organizacji pozarządowych takich jak Radomski Bank Żywności. Przykładem gminy, która już drugi rok nawiązała współpracę z Bankiem Żywności jest Głowaczów. Mówi wójt Hubert Czubaj:

Z kolei Gmina Sieciechów już po raz trzeci przystąpiła do realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W bieżącej edycji Programu pomocą zostaną objęte 334 osoby, które złożyły wnioski i zostały zakwalifikowane.

Ilość żywności była tak duża, że o pomoc w jej rozprowadzeniu zostali poproszeni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Przetransportowali oni prawie cztery tony.

Wszystkie ośrodki pomocy, z którymi rozmawialiśmy są zgodne co do tego, że tego typu wsparcie jest potrzebne, ponieważ niestety z roku na rok liczba osób potrzebujących dożywiania zwiększa się.