Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

REGION

Wsparcie od Marszałka dla powiatu grójeckiego

środa, 24 lutego 2021 18:37 / Autor: Kamil Zapora
fot. Urząd Marszałkowski
Kamil Zapora

Samochody ratowniczo-gaśnicze dla OSP w Warce i Chynowie, sprzęt dla OSP Machcin, stacja meteorologiczna w Nowej Wsi, sprzęt komputerowy do nauki zdalnej dla Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce czy otwarcie drogi wojewódzkiej nr 730 w Nowej Wsi to inwestycje w powiecie grójeckim, których realizacja była możliwa dzięki wsparciu samorządu Mazowsza. Dziś marszałek Adam Struzik zapoznał się z efektami udzielonego przez samorząd wsparcia.

W ramach  Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020  powiat grójecki mógł liczyć na wsparcie w zakupie i montażu stacji automatycznej wraz z wykonaniem ogródka meteorologicznego. W sumie na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył prawie 1,5 mln zł. Podobnych stacji powstało kilkadziesiąt na terenie Mazowsza. - Rolnicy mogą korzystać z zebranych informacji na otwartym portalu. Ponadto możemy na ich podstawie stwierdzić czy w danym terenie wystąpiła susza rolnicza – wyjaśnia marszałek Adam Struzik:

Zespół Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce zostało doposażony w 8 zestawów komputerowych, 13 laptopów, 12 tabletów, 13 drukarek, urządzenie wielofunkcyjne, projektor multimedialny oraz oprogramowanie. Całkowita wartość projektu wynosi 35 mln zł, z czego 28 mln zł stanowi wsparcie z UE. - To co widzimy tutaj to jedna z 236 pracowni, które sfinansowaliśmy – powiedział Adam Struzik:

Ponadto dzisiaj otwarto wyremontowaną drogę wojewódzką nr 730 w Nowej Wsi. Inwestycja objęła 7,3-kilometrowy odcinek drogi na terenie gminy Warka – od miejscowości Ryszki przez Rytomoczydła, Laski, Krześniaków do Nowej Wsi. Łączny koszt wykonanych prac to 7,5 mln zł.

Samorząd województwa przeznaczył po 100 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Chynowie i Warce. Z kolei OSP Machcin, dzięki środkom z budżetu województwa wzbogaciła się o nową pilarkę spalinową.