Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Z ostatniej chwili
Patron dnia: św. Gemma Galgani, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 11 kwietnia 2021

Kozienice

Biblioteka w Kozienicach działa już sto lat

czwartek, 25 lutego 2021 14:07 / Autor: Kamil Zapora
fot. Biblioteka w Kozienicach
Kamil Zapora

Na terenie Kozienic jest niewiele instytucji, które mogą poszczyć się tak długim okresem funkcjonowania jak Biblioteka Publiczna. Jej historia zaczęła się jako oddolna inicjatywa, a obecnie jest jednostką posiadającą 8 filii, bez których życia nie wyobrażają sobie miłośnicy książek z gminy Kozienice.

W którym momencie historii możemy upatrywać zalążka Biblioteki Publicznej w Kozienicach? Jak mówi jej obecna dyrektor Elżbieta Stąpór, historia instytucji zaczęła się od społecznej inicjatywy zaraz po pierwszej wojnie światowej:

W 1926 roku pod swoje skrzydła przyjął Bibliotekę sejmik powiatowy w Kozienicach. Do rozwoju instytucji przyczynił się Paweł Klimczuk, ojciec znanego kompozytora pochodzącego z Kozienic – Bogusława Klimczuka.

Rozkwit Biblioteki przerwał wrzesień 1939 roku. Po latach wojennej zawieruchy Biblioteka odrodziła się na nowo. Z biegiem lat księgozbiór przybrał takie rozmiary, że należało poszukać dla niego nowego miejsca:

Obecnie oprócz głównej siedziby przy ulicy Kochanowskiego, książki możemy wypożyczać w 8 filiach na terenie całej gminy.

Jubileusz Biblioteki przypadł na niepewny czas pandemii. Z tego powodu dyrektor i pracownicy podjęli decyzję, żeby uczcić stulecie organizacją różnego rodzaju konkursów. Pierwszym z nich jest konkurs na czytelnika roku 2021.

Konkursów na ten rok zaplanowano w sumie 16. O wszystkich będziemy informować na bieżąco.