Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

REGION

Przekażmy 1% dla organizacji pozarządowych z Mazowsza

piątek, 26 lutego 2021 08:00 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

203,4 mln zł – taką kwotę przekazali w zeszłym roku mieszkańcy Mazowsza w ramach 1 proc. przy rozliczaniu podatku za 2019 r. Taki zastrzyk finansowy to ogromne wsparcie dla organizacji pożytku publicznego, które dzięki temu mogą pomagać innym.

Z roku na rok rośnie kwota, którą podatnicy z Mazowsza przekazują organizacjom pożytku publicznego. W zeszłym roku było to aż 203,4 mln zł. To aż o niemal 8 mln zł więcej niż w 2019 r. Swoje wsparcie dla organizacji pozarządowych z województwa mazowieckiego przekazało ponad 2,2 mln Mazowszan. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, to wyjątkowa forma pomocy:

– W przypadku 1 procenta darczyńca nic nie traci, za to obdarowany zyskuje nieocenione wsparcie. Rehabilitacja, specjalistyczne leczenie, posiłki dla osób bezdomnych czy opieka nad zwierzętami to tylko niewielki wycinek z tego, co za pozyskane w ten sposób fundusze robią organizacje pozarządowe. Wachlarz realizowanych przez nie projektów jest naprawdę szeroki. Warto zatem poświęcić chwilę i wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym. Ja już zdecydowałem, której organizacji z Mazowsza przekażę w tym roku 1 proc. Zachęcam do tego samego. Razem możemy zrobić wiele dobrego.

Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę

Zgodnie z zasadami każdy, kto rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać fundację czy stowarzyszenie, które chcemy wesprzeć. Pieniądze przekazywane są przez urzędy skarbowe.

Piotr Kandyba, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego zwraca uwagę, że wybór organizacji, która otrzyma wsparcie leży w rękach podatników.

– Bardzo istotne w tym wszystkim jest to, że my jako obywatele mamy możliwość wydać ten 1 procent na to, co chcemy. W przeciwieństwie do pozostałych podatków, które płacimy, a nie zawsze zgadzamy się z celem, na jaki są przeznaczane. Zachęcam do wspierania organizacji pozarządowych, zwłaszcza tych niewielkich, które działają lokalnie i wspierają wiele szczytnych inicjatyw. To nic nie kosztuje, a może kogoś uszczęśliwić i przywrócić wiarę w lepsze jutro.

Nieoceniona pomoc dla potrzebujących

W Polsce zarejestrowanych jest około 26 tys. fundacji i 117 tys. stowarzyszeń, co w sumie daje 143 tys. organizacji społecznych. Spośród nich aktywną działalność prowadzi ok. 100 tys. Według danych portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl , tylko na Mazowszu działa blisko 23 tys. organizacji pozarządowych czego 1390 jest uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku. Działają w różnych obszarach życia społecznego – np. pomagają osobom chorym, zwierzętom, prowadzą działalność kulturalną lub sportową. Aktualizowany wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku znaleźć można na stronie Narodowego Instytutu Wolności (OPP/wykaz OPP – 1%)

Informacje dotyczące tego, kto może przekazać 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowych oraz jak tego dokonać, można znaleźć m.in. na uruchomionej przez urząd marszałkowski stronie www.dialog.mazovia.pl (Współpraca/1% dla OPP)