Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

REGION

IV Kongres Czystego Powietrza

czwartek, 04 marca 2021 14:16 / Autor: Monika Nowakowska
foto: mazovia.pl
Monika Nowakowska

To będzie najważniejsze w tym roku wydarzenie skupiające środowiska zaangażowane w ochronę powietrza na Mazowszu. Już za tydzień odbędzie się IV Kongres Czystego Powietrza. W tym roku kongres jest dwudniowy. Odbędzie się 10-11 marca w Centrum Nauki Kopernik. Wszystkie wystąpienia i debaty będzie można śledzić online.

To czwarta edycja wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz środowisk działających na rzecz ochrony i jakości powietrza w regionie. Wśród nich są m.in. samorządowcy, naukowcy, lekarze czy przedstawiciele organizacji pozarządowych. Do aktywnego udziału w kongresie zaprasza marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – W tym roku spotykamy się online. W zasadzie liczba miejsc jest nieograniczona. Dlatego gorąco zachęcam do udziału. To jest nasza wspólna sprawa, a efekty w postaci czystszego powietrza na Mazowszu mogą przynieść tylko wspólne, skoordynowane i wielopłaszczyznowe działania – podkreśla marszałek:

 

Tegoroczny Kongres Czystego Powietrza obok debat o skutkach zdrowotnych, wyzwaniach w transporcie czy metodach komunikacji z mieszkańcami, np. przy użyciu aplikacji będzie mieć również wymiar praktyczny. Nie zabraknie więc informacji o możliwościach finansowania działań związanych z jakością powietrza, w tym o Mazowieckim Instrumencie Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu. Wśród prelegentów są m.in. marszałek Adam Struzik, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka (Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny), Andrzej Urbanik (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy).

Organizatorami IV Kongresu Czystego Powietrza są Samorząd Województwa Mazowieckiego, Zespół Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o. oraz Mazowiecka Agencja Energetyczna Sp. z o.o.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. IV Kongres Czystego Powietrza patronatem medialnym objęła Gazeta Wyborcza Warszawa, Teraz Środowisko, Przegląd Komunalny oraz portale Transport Publiczny, Globenergia, Termomodernizacja i Portal Komunalny.

Obrady tegorocznego Kongresu Czystego Powietrza będzie można śledzić w mediach społecznościowych samorządu województwa mazowieckiego, m.in. na profilu marszałka województwa mazowieckiego oraz rzecznika prasowego urzędu marszałkowskiego oraz na stronie Transport Publiczny.

Rejestracja na tegoroczną edycję Kongresu Czystego Powietrza odbywa się przez stronę www.kongresczystegopowietrza.pl Do tej pory swój udział potwierdziło 650 uczestników.