Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

Opoczno

Powstaną palmy, pisanki, wycinanki i serwetki do koszyczka

piątek, 05 marca 2021 10:49 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Dużym zainteresowaniem cieszy się Konkurs na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego. Do tegorocznej jego edycji zgłosiły się aż 82 twórczynie. Mówiliśmy o tym w audycji Powiat Opoczyński na Fali.

Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do Konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego. Tegoroczna 23. edycja konkursu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem twórczyń ludowych, wyjaśnia Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński. – Zgłosiły się aż 82 twórczynie – mówi wicestarosta. Z uwagi na pandemię konkursowe prace nie będą powstawały na warsztatach, ale w domach twórczyń. Przyjmowanie prac zaplanowane zostało na 10 i 11 marca. Potem specjalna komisja je oceni. Podsumowanie konkursu planowane jest na 18 marca. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Powiat Opoczyński, współorganizatorami Muzeum Regionalne w Opocznie, Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Łodzi i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

W audycji Powiat Opoczyński na Fali mówiliśmy także o obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opocznie. W tym roku przybrały one formę samochodowego przejazdu ulicami miasta. – Chcieliśmy w ten sposób oddać hołd żołnierzom niezłomnym. To nasz obowiązek – mówi starosta Marcin Baranowski. Do Opoczna przyjechał on z gminy Żarnów wraz z kilkunastoma innymi uczestnikami obchodów. Na plac za opoczyńską kolegiatą swoimi samochodami przyjechali także przedstawiciele innych gmin powiatu. Stąd wspólnie wyruszyli na ulice Opoczna. Uczestnikom przejazdu za udział w przejeździe dziękował poseł Robert Telus, który przypomniał, że w ubiegłych latach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane były w Opocznie biegi nad miejscowym zalewem. Tegoroczną formę przejazdu ulicami miasta wymusiła sytuacja pandemiczna. Samochodowy przejazd ulicami miasta przeprowadzony został w niedzielę. W poniedziałek w kolegiacie św. Bartłomieja odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i żołnierzy wyklętych.

Od stycznia zmienił się termin na rejestrację sprowadzanych samochodów. W ubiegłym roku z uwagi na pandemię został on wydłużony do 180 dni. Przepis ten obowiązywał jednak tylko do końca grudnia 2020 roku. Obecnie obowiązuje termin 30 dni na rejestrację pojazdu, który nie jest pojazdem nowym, a został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego UE oraz na zawiadomienie o zbyciu bądź nabyciu pojazdu już zarejestrowanego na terenie naszego kraju.

18 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tej okazji Powiat Opoczyński podobnie jak w ubiegłych latach zorganizował konkursy, które mają upowszechniać wiedzę o lokalnych pamiątkach dziedzictwa. Jak wyjaśnia Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński, chodzi o trzy konkursy: fotograficzny pt. „Co pozostało z tamtych lat...”, filmowy pt. „Moc historii powiatu opoczyńskiego zapisana w zabytkach” oraz plastyczny pt. „Pamiątki dziedzictwa”. Podsumowanie konkursów oraz prezentacja wybranych prac i wręczenie nagród laureatom nastąpi podczas powiatowych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Te planowane są na 20 kwietnia.

Posłuchaj całej audycji Powiat Opoczyński na Fali: