Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

REGION

Skaryszew: Klub Senior+ już gotowy

piątek, 05 marca 2021 15:54 / Autor: Radosław Mizera
Joanna Sowa/UMiG Skaryszew
Radosław Mizera

Stereotyp babci robiącej sweterki na drutach i dziadka tkwiącego przed telewizorem odchodzi w zapomnienie. Seniorzy chcą być aktywni. Są otwarci na nową wiedzę oraz wyzwania i cenią sobie dobre towarzystwo. Pewnie dlatego limit miejsc w skaryszewskim Klubie Seniora jest już wykorzystany.

Klub “Senior+” powstał w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Złożony przez gminę wniosek uzyskał akceptację najpierw Wojewody Mazowieckiego, a później ministra. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 25 tys. zł., w centrum miasta powstało miejsce pobytu dla osób, które zakończyły już pracę zawodową, ale chcą podtrzymać swoją aktywność. Celem działalności placówki będzie inicjowanie współpracy i łączenie inicjatyw lokalnych, które pomogą aktywizować seniorów oraz włączać ich w życie lokalnej społeczności. Za funkcjonowanie klubu odpowiedzialny jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skaryszewie.

– Cieszę się, że wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych seniorów – mówił podczas oddania do użytku pomieszczeń burmistrz Dariusz Piątek. – Seniorzy są dla nas ważni i staramy się wspierać ich potrzeby w bardzo różnoraki sposób. Na terenie miasta funkcjonują organizację skupiające seniorów, jak Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Na terenach wiejskich natomiast działają koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia. W Makowcu, od 2020 roku funkcjonuje Klub Senior+ i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Także w samym Skaryszewie istniała potrzeba stworzenia instytucjonalnego rozwiązania, służącego wsparciu najstarszych mieszkańców Miasta i Gminy Skaryszew. Dzięki temu dofinansowaniu mogliśmy wyremontować i wyposażyć miejsce w niezbędne urządzenia, a jak tylko zostaną zdjęte obostrzenia, rozpoczną się zajęcia terapeutyczne, artystyczne czy rehabilitacyjne.

Jak podkreślał zastępca burmistrza, Robert Faryna, Klub Seniora nie jest metrażowo ogromny, ale został zaadaptowany tak, by stwarzać maksymalną funkcjonalność. Obiekt dostępny jest dla wszystkich. Pomieszczenia Klubu Seniora zlokalizowane są na parterze i w pełni  dostosowane są dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózkach inwalidzkich, a dodatkowo zlokalizowany jest w samym centrum miasta, obok poczty, biblioteki, urzędu czy apteki.

Do realizacji projektu zaadaptowany i wyposażony został lokal w budynku Gminnej Spółdzielni przy ulicy Targowej (dawny sklep AGD). Położony na parterze budynku Klub Senior+ został w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W ramach prac w obiekcie o powierzchni użytkowej 72 metrów kwadratowych wymieniona została stolarka drzwiowa i okienna z tyłu budynku, a także podłoga. Adaptacja lokalu pozwoliła na wyodrębnienie aneksu kuchennego oraz ogólnodostępnej sali. Do dyspozycji seniorów są także dwie toalety, także z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych. Obiekt został wyposażony w niezbędny sprzęt audio-wizualny, a także wyposażenie kuchenne. W ramach dotacji został także zakupiony sprzęt do aktywności ruchowej.

Łączny koszt zadania wyniósł to 40 tys. zł, a ministerialne dofinansowanie to 25 tys. zł.