Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

Opoczno

Cichociemni na ziemi opoczyńskiej

piątek, 05 marca 2021 16:40 / Autor: Marcin Prejs
Fot. ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie
Marcin Prejs

78 lat temu cichociemni wylądowali na terenie obecnego powiatu opoczyńskiego. W odstępie miesiąca przeprowadzone zostały dwa zrzuty. Jeden w okolicach Radzic, drugi niedaleko Paradyża.

Pierwsi cichociemni zostali zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Łącznie wylądowało tu 316 żołnierzy. W tym gronie byli również cichociemni, którzy wylądowali na terenie obecnego powiatu opoczyńskiego. Jak wyjaśnia Lidia Świątek-Nowicka z Muzeum Regionalnego w Opocznie, na ziemi opoczyńskiej przeprowadzone zostały dwa zrzutu. Pierwszy w nocy z 19 na 20 lutego 1943 roku w okolicach Radzic. W ramach operacji lotniczej „Spokeshave” rzuconych zostało wtedy czterech cichociemnych: plutonowy Kazimierz Człapka „Pionek”, sierżant Piotr Nowak „Oko”, podporucznik Czesław Pieniak „Bór” i podporucznik Jerzy Lerski „Jur”, kurier Delegatury Rządu na Kraj. – Zrzut ten odbierała placówka „Pies” w Radzicach – wyjaśnia Lidia Świątek-Nowicka.

Drugi zrzut na ziemi opoczyńskiej miał miejsce miesiąc później, w nocy z 19 na 20 marca 1943 roku. W okolicach Paradyża wylądowali trzej cichociemni: podporucznik Ignacy Konstanty „Szmaragd”, podporucznik Wilhelm Pluta „Pion” oraz podporucznik Jan Wiącek „Kanarek”. Zrzut ten odebrała placówka odbiorcza „Mewa”.

Lidia Świątek-Nowicka zwraca także uwagę na innych cichociemnych, którzy co prawda nie lądowali w rejonie Opoczna, ale działali właśnie także na naszym terenie. Chodzi m.in. o Adolfa Pilcha „Dolinę”. Zrzucony został on w nocy z 16 na 17 lutego 1943 roku w okolicach Sulejowa w ramach operacji „Saw”. „Dolina” przez ostatnie miesiące wojny walczył właśnie na terenie Opoczyńskiego.