Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

Mazowsze

Prawie dwa miliardy euro dla Mazowsza regionalnego

poniedziałek, 08 marca 2021 14:20 / Autor: Magdalena Król
Foto: Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Samorządy z województwa mazowieckiego bedą miały możliwość pozyskania ponad 1,55 mld euro z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego. Dodajmy, że trwają nabory do programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa. Poinformowali o tym dzisiaj w Radomiu marszałek Adam Struzik i jego zastępca Rafał Rajkowski oraz radny Leszek Przybytniak. 

Na Mazowszu zakończyły się konsultacje projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. Jest to dokument, który określa strategię wykorzystania funduszy europejskich. Województwo w ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 otrzyma aż 1,69 mld euro, w związku z obowiązującym od początku stycznia 2018 r. podziałem statystycznym województwa mazowieckiego: mazowiecki regionalny otrzyma – 1 mld 557,5 mln euro, natomiast Warszawski stołeczny – 111,5 mln euro.

- Od 1 stycznia 2018 roku mamy nowy podział statystyczny. Unia Europejska nie widzi województw i struktur administracyjnych, widzi jednostki statystyczne drugiego rzędu. Dzisiaj w Polsce takich jednostek statystycznych drugiego rzędu jest 17. Mamy 16 województw, ale 17 jednostek statystycznych - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Mazowsze regionalne zostało uwzględnione w programie Polska Wschodnia+. Ta decyzja otwiera przed beneficjentami szansę na kolejne środki finansowe z budżetu Unii Europejskiej.

- Uzyskaliśmy wsparcie w ramach programu operacyjnego Polska Wschodnia. Do pięciu województw, które były w tym programie dołączyło Mazowsze regionalne - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Trwają również nabory do programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa. W tym roku na realizację kolejnych edycji programów samorząd województwa przeznaczy blisko 250 mln zł.

- To imponująca kwota, która bezpośrednio wspiera wszystkie samorządy zarówno w tym aspekcie sołeckim, czy docierającym do straży pożarnych - wyjaśnił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Na realizację programu: równomierny rozwój Mazowsza samorząd przeznaczy w tym roku rekordowe 151 mln zł, w tym 95 mln zł to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów oraz czwartej edycji Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze władze regionu zarezerwowały 15,1 mln zł.

- Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw spowodował w wielu miejscowościach wspaniałe inwestycje - oznajmił Leszek Przybytniak, radny województwa mazowieckiego

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu władze Mazowsza przyznały aż 11 mln zł. W tym roku samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył aż 15 mln zł na zakup lekkich samochodów ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą, sprzęt specjalistyczny oraz odzież ochrony indywidualnej strażaka. Strażacy ochotnicy mogą również liczyć na pomoc finansową Mazowsza przy remontach i modernizacji remiz. Radni województwa mazowieckiego wygospodarowali na ten cel 5 mln zł. Samorząd Mazowsza przeznaczył na wsparcie dla działkowców 1 mln zł. W tym roku na remonty obiektów zabytkowych samorząd Mazowsza przeznaczył 6 mln zł, a na rozbudowę i przebudowę istniejących oraz budowę nowych obiektów sportowych samorząd województwa zarezerwował 10 mln zł.