Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

REGION

S12: Jest wniosek o decyzję środowiskową na odcinek Radom-Puławy

czwartek, 11 marca 2021 09:50 / Autor: Michał Kaczor
fot. GDDKiA
Michał Kaczor

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi S12 z Radomia do Puław.

We wniosku jako najkorzystniejszy wskazany został wariant, który przebiega przez gminy Orońsko, Kowala, Radom, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy.

Odcinek ma mieć ponad 65 km. Ruch będzie odbywał się na dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu. Na trasie znajdzie się także 7 węzłów - Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód.

Dokumentację projektową wykonuje konsorcjum firm Schuessler Plan Inżynierzy oraz Safage. Obecnie prace dobiegają końca. Termin umowny mija z końcem 2021 roku.

Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy, który wybuduje ekspresówkę.

Przyszła droga ekspresowa  S12 w województwie mazowieckim będzie miała długość ok. 107 km. Dla ponad 41-kilometrowego odcinka od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Radomia trwa już postępowanie administracyjne prowadzone przez RDOŚ w Warszawie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla wariantu 2 (kolor pomarańczowy). Wybrany wariant preferowany o długości ok. 41,3 km przebiega przez teren gmin Gielniów, Rusinów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez trzy węzły - Gielniów, Przysucha i Wieniawa.