Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Opoczno

Powiat Opoczyński na Fali

piątek, 19 marca 2021 10:34 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W szpitalu w Opocznie utworzony zostanie oddział covidowy. W audycji Powiat Opoczyński na Fali mówiliśmy także o większych pieniądzach na rehabilitację i podsumowaniu konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową.

Oddział covidowy powstanie w opoczyńskim szpitalu. Ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów już w poniedziałek. Jak poinformował starosta opoczyński Marcin Baranowski, 29 łóżek covidowych umieszczonych zostanie w części oddziału wewnętrznego. Oddział covidowy powstaje w opoczyńskim szpitalu w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację epidemiczną w całym kraju, ale również w regionie łódzkim i powiecie opoczyńskim. Od początku roku w powiecie opoczyńskim było zakażonych łącznie 501 osób, odnotowane zostały także 43 zgony.

Więcej pieniędzy na rehabilitację zawodową i społeczną dostał w tym roku Powiat Opoczyński. Łącznie na ten cel samorząd wyda kwotę ponad 3,1 mln zł. To o prawie pół miliona więcej niż w ubiegłym roku, informowała w audycji Powiat Opoczyński na Fali wicestarosta Maria Barbara Chomicz. Jak wyjaśniła, tylko na rehabilitację zawodową do powiatu trafi 320 tys. zł. To o 70 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Na większe wsparcie mogą także liczyć WTZ-y. Takie placówki na terenie powiatu opoczyńskiego są trzy w: Opocznie, Drzewicy i Żarnowie.

Podsumowana została 23. edycja Konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Swoje prace zgłosiło aż 80 twórczyń, wyjaśniał Józef Róg, przewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego. Podkreślił, że konkurs jest formą kultywowania bogatej tradycji ludowej regionu opoczyńskiego. Co ważne w powiatowej inicjatywie biorą udział również młode twórczynie. Dzięki temu tradycja ludowa w regionie opoczyńskim przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Podczas tegorocznej edycji konkursu twórczynie ludowe tworzyły palmy, pisanki, wycinanki i serwety do koszyczka wielkanocnego. Panie za swoje prace odebrały nagrody w opoczyńskim starostwie. Głównym organizatorem konkursu jest Powiat Opoczyński, współorganizatorami Muzeum Regionalne w Opocznie, Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Łodzi i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Powiat Opoczyński zachęca do udziału w konkursie SOŁTYS NA PLUS Województwa Łódzkiego. Jak wyjaśnia wicestarosta Maria Barbara Chomicz, to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Poinformowała również, że kandydatów do konkursu można zgłaszać do 30 kwietnia. Mogą to zrobić rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa, rady parafialne, a także organizacje pozarządowe OSP, koła gospodyń wiejskich oraz organy władzy samorządowej. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się prawdopodobnie podczas Dożynek Województwa Łódzkiego.

Posłuchaj całej audycji Powiat Opoczyński na Fali: