Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Końskie

Skorzystają dzieci i młodzież oraz seniorzy

piątek, 19 marca 2021 15:38 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Gmina Radoszyce
Marcin Prejs

Są unijne pieniądze na świetlice środowiskowe. Taka placówka dla dzieci i młodzieży powstanie m.in. w gminie Radoszyce. Ze wsparcia skorzystają też seniorzy z gminy Ruda Maleniecka.

Blisko 12 mln zł to łączna wartość unijnego wsparcia dla 14 nowych projektów społecznych RPO, zatwierdzonych do dofinansowania przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Osiem przedsięwzięć dotyczy tworzenia świetlic środowiskowych dla dzieci i młodzieży, głównie na obszarach wiejskich regionu świętokrzyskiego. – Prawie 8 mln zł unijnego dofinansowania pozwoli na utworzenie świetlic środowiskowych w gminach Wilczyce, Sadowie, Zagnańsk, Łopuszno, Działoszyce, Małogoszcz, Skarżysko-Kamienna i Radoszyce – powiedziała wicemarszałek Renata Janik.

Projekty pozwolą na wyposażenie tworzonych placówek w meble oraz sprzęt potrzebny do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży, taki jak np. tablice multimedialne, komputery lub też wyposażenie potrzebne do warsztatów plastycznych czy też muzycznych, jeśli takie zaplanowano w projekcie. W takich placówkach wychowawcy wspierają również dzieci i młodzież w konstruktywnym rozwiązywaniu problemów własnych, konfliktów oraz w radzeniu sobie z kryzysami szkolnymi lub rodzinnymi.

Cztery nowe projekty dotyczą pomocy dla osób starszych: wsparcie będzie realizowane w placówkach stacjonarnych, takich jak kluby seniora, lub też bezpośrednio w domach, gdzie może polegać np. na pomocy w załatwianiu codziennych spraw życiowych. Łączna kwota dofinansowania dla tych projektów wyniesie blisko 3,5 mln zł, a z pomocy skorzystają seniorzy w gminach Raków, Daleszyce, Górno oraz Ruda Maleniecka.

Ponadto dwa projekty, które zostaną dofinansowane na łączną kwotę blisko 800 tys. zł, przewidują prowadzenie domowej opieki medycznej dla osób starszych, niesamodzielnych lub przewlekle chorych. Jeden z projektów będzie wspierał mieszkańców gminy Morawica, zaś drugi skierowany jest do osób z tzw. Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego (teren miasta Kielce oraz gmin ościennych).