Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

REGION

Kolejne niewybuchy w lasach

wtorek, 23 marca 2021 16:30 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RDLP/Radom
Monika Nowakowska

Kolejne niewybuchy z okresu II wojny światowej w radomskich i świętokrzyskich lasach - patrol Straży Leśnej Nadleśnictwa Suchedniów natknął się na pociski artyleryjskie i przeciwlotnicze na terenie leśnictwa Kruk.

Co roku na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu zdarza się kilkanaście podobnego typu zdarzeń, podczas których podejmowane i zabezpieczane przez saperów są pojedyncze niewypały i niewybuchy, ale też skupiska liczące kilkanaście, a nawet kilkaset sztuk. Kilka dni temu patrol Straży Leśnej Nadleśnictwa Suchedniów ujawnił na terenie leśnictwa Kruk pocisk artyleryjski i dwa pociski przeciwlotnicze. Ich rozbrojeniem zajeli się saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Podobne zdarzenie miało też miejsce w styczniu tego roku na terenie Nadleśnictwa Starachowice. Wówczas na powierzchni znaleziono ponad 100 pocisków artyleryjskich.

Z obserwacji leśników wynika, że "zardzewiała śmierć" najczęściej odnajdywana jest w lasach na przedwiośniu i w okresie grzybobrania.

Leśnicy proszą o rozwagę na spacerach, a w razie ujawnienia niebezpiecznych przedmiotów kontakt z numerem alarmowym 112, najbliższą jednostką policji lub przedstawicielami Służby Leśnej.