Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

Opoczno

Startuje budżet obywatelski w województwie łódzkim

czwartek, 25 marca 2021 09:07 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Rozpoczął się nabór projektów do piątej już edycji budżetu obywatelskiego „Łódzkie na plus”. Na realizację zadań zgłoszonych przez mieszkańców jest 8 mln zł.

Mieszkańcy województwa łódzkiego mogą już zgłaszać projekty w ramach V edycji Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na plus”. Pula środków do wykorzystania na realizację zadań to 8 mln zł.

W ramach budżetu obywatelskiego wyodrębniona została pula wojewódzka oraz 24 pule powiatowe. W piątej edycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego w ramach puli wojewódzkiej można zgłaszać projekty o charakterze inwestycyjnym i remontowym. Natomiast w ramach 24 pul powiatowych projekty zadań nieinwestycyjnych o charakterze sportowym, turystycznym, dotyczące bezpieczeństwa publicznego, z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony środowiska, rehabilitacji zdrowotnej, upowszechniania folkloru związanego z województwem i upowszechniające kulturę w nawiązaniu do historii województwa i pamięci historycznej.

W przypadku zadań wojewódzkich projekty mogą składać wszyscy mieszkańcy województwa łódzkiego, zaś w przypadku zadań powiatowych mieszkańcy powiatu, do którego puli zgłoszony będzie projekt. Nabór projektów zadań potrwa do 12 kwietnia.

Ostateczną listę projektów zadań poddanych pod głosowanie poznamy do 25 czerwca. Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na plus” na 2022 rok planowane jest w okresie od 28 czerwca do 16 lipca, a jego wyniki poznamy do 17 września tego roku.

W ciągu ostatnich czterech lat samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na realizację Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego 27 mln zł. Zgłoszonych zostało w tym czasie łącznie 1071 projektów zadań, a na projekty zadań wybranych do realizacji mieszkańcy regionu łódzkiego oddali łącznie ponad 300 tysięcy głosów. W 2018-2020 w ramach wojewódzkiego budżetu obywatelskiego udało się zrealizować już ponad 160 zadań.